Selülite karşı doğru beslen, sıkılaş

Diyetisyen Safiye Taş, "Selülite özel bir diyet yapıyorsak yağı, tuzu ve asitli içecekleri mümkün olduğunca azaltıyoruz" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR - Universal Ege Sağlık Hastanesi Diyetisyeni Safiye Taş, selülite özel diyette yağ, tuz ve asitli içeceklerin mümkün olduğunca azaltılması gerektiğini söyledi.

      
Safiye Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hızlı verilen kiloların her zaman geri döndüğüne işaret ederek, bu kiloların genelde su ve kas kütlesinden gittiğini ve yağ kütlesi olarak geri alındığını kaydetti. Taş, tekrar kilo almamak için yavaş yavaş kilo verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yazın genelde incelme ve sıkılaşma istendiğine işaret eden Taş, sporla desteklenen diyetin çok daha çabuk sonuç vereceğini ifade etti. Taş "İçtiğimiz su miktarını artırırsak hem selülit oluşumu azalır hem yağ yakımı artar. Yaktığımız yağı atmamız da kolaylaşır. Ara öğünlerle metabolizmayı hızlandırırsak yine vücudun harcadığı enerji artınca kilo vermemiz çabuk olur. Bizim istediğimiz şudur; haftada yarım kilo ile 1 kilo. Haftada bir kilodan fazla verdiğimiz zaman su ve kas kaybı artar" diye konuştu.
      
Fazla kiloların bölgesine göre egzersiz yapılmasını da öneren Taş, diyetle bunun şöyle desteklenebileceğini anlattı:
      
"Vücuda mümkün olduğunca az yağ almak gerekir. Salata evet ama salatayı yağlı yiyorsak yine fazladan yağ almış oluruz. Yağlı bir salata yemekle, yağda kızarmış bir sebze yemenin arasında çok ciddi bir fark yok. Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişleri de bu süreçte biraz azaltalım. Yemekleri daha az yağla pişirmeye çalışalım. Süt, yoğurt tüketiyorsak yarım yağlı tüketelim. Dışardan aldığımız yağı kısıtladığımız zaman vücut otomatik olarak yağ yakmaya başlayacak.
      
Ancak vücudun belli bir miktar yağ ihtiyacı da var. Dışardan almazsak bunu vücut otomatik olarak kendi yapar. Bu miktar kişinin vücut ağırlığına, boyuna hatta bazen çalışma koşullarına göre bile değişir. Şeker ya da karaciğer yağlanması gibi herhangi bir hastalık varsa yağ alım ihtiyacı buna göre de değişir."
      
Safiye Taş, tuzun da mümkün olduğunca azaltılmasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek, özellikle selülit oluşumunda tamamen bırakılması gerektiğini vurguladı, sebzelerin, yoğurt, yumurta ve etin de içinde belli miktarda sodyum bulunduğuna işaret etti.
      
Taş, asitli içeçekler ve asitli meyvelerin de selülit oluşumunu iyice artırdığını belirterek, "Selülite özel bir diyet yapıyorsak yağı, tuzu, asitli içecekleri mümkün olduğunca azaltıyoruz. Kızartma değil, haşlama, buğlama, fırın, ızgara gibi yöntemler tercih ediyoruz. Tükettiğimiz kırmızı etin miktarını azaltıyoruz. Mümkün olduğunca balık ve omega 3 tüketimini artıralım ki daha hızlı bir sonuç alabilelim" dedi.