Sıcaklıklar 12 derece birden düşüyor

Hava sıcaklıkları, Türkiye genelinde 4 ila 12 derece azalacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Kahramanmaraş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İç Anadolu'nun batı kesimleri, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde hafif, Marmara'nın kuzeydoğusu ile Karadeniz kıyı kesiminde yer yer yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar, Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısında ise yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı, kuzey ve batı kesimlerde hissedilir derecede (4-12) olmak üzere Türkiye genelinde azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar ise genellikle kuzey ve kuzeydoğu, güneydoğu kesimlerde güney ve doğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Antalya ve Adana kıyı kesimlerinde kuvvetli olarak esecek.

Kar uyarısı

Yağışların, Marmara'nın kuzeydoğusu ile Karadeniz kıyı kesimlerinde yer yer yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenirken Meteoroloji, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

Bazı illerde hava durumu

Ankara: Çok bulutlu, hafif kar yağışlı. (1)

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur zamanla kar yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra etkisini arttırarak yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. (4)

İzmir: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu. (12)

Adana: Parçalı ve az bulutlu. (20)

Antalya: Parçalı ve az bulutlu. (18)

Samsun: Çok bulutlu, kuvvetli karla karışık yağmur, akşam saatlerinden sonra yer yer yoğun kar yağışlı. (4)

Erzurum: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı kar yağışlı. (-1)

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, yağmur akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmurlu. (10)

Bazı bölgelerde hava durumu

Marmara: Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Bursa'nın kuzeyi ve Balıkesir'in kuzey kıyılarında yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 

Ege: Güney kıyıları az bulutlu, diğer yerler parçalı, kuzey kesimleri yer yer çok bulutlu, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Akdeniz: Batısı az bulutlu, iç ve doğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Kahramanmaraş çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, batısında hafif olmak üzere kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, kıyılarında öğle saatlerinden sonra ve akşam yer yer yoğun olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. 

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda karla karışık yağmur, akşam saatlerinden sonra kar, iç kesimlerde ise kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; kıyılarda kuvvetli karla karışık yağmur, akşam saatlerinden sonra ise yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. 

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, güneyi ile zamanla bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, Gaziantep ve Kilis dışında bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, akşam ve gece saatlerinde kuzey ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.