9 °C

Son gazi için TBMM'de tören

Birgöl'ün cenazesi, yarın İstanbul'da düzenlenecek törenle toprağa verilecek

Son gazi için TBMM'de tören

 

 ANKARA - Yaşamını yitiren İstiklal Savaşı'nın son gazisi Emekli Albay Mustafa Şekip Birgöl meclisten törenle uğurlandı.

TBMM'de düzenlenen devlet törenine, Birgöl'ün kızı İpek Tülay Artunç, damadı Bekir Suat Artunç, torunu Tansu Kayrın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Cemil Çiçek, Başkanlık Divanı üyeleri, bakanlar, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ankara Valisi Kemal Ünal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.    

Eski Meclis Başkanlarından; AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, Hikmet Çetin, Cahit Karakaş, İsmet Sezgin ve Ferruh Bozbeyli de son gaziyi uğurlayanlar arasında yer aldı. Kore ve Kıbrıs Gazilerinin de katıldığı törende, Başkanlık Divanı katip üyeleri Harun Tüfekçi, Birgöl'ün resmini, Fatoş Gürkan ise Birgöl'ün istiklal madalyasını taşıdı. 

Birgöl'ün cenazesi, tören alanındaki yerine konurken öz geçmişi okundu. Cenazenin tören alanındaki yerine konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Birgöl'ün cenazesi daha sonra cenaze aracına konuldu. Bu sırada, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Toptan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Başbakan Yardımcısı Yazıcı ve Çiçek ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Birgöl'ün ailesiyle birlikte cenazenin arkasında yürüdü. Birgöl'ün cenazesi, yarın İstanbul'da düzenlenecek törenle toprağa verilecek.    

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.