Sorumlu gazetecilik Yunanistan'la ilişkileri pekiştirecek

Yazıcı, Yunanistan'la toplam ticaret hacminin 2008 sonu itibariyle 3 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, ekonomik ilişkilerin, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi açısından büyük önem taşıdığını belirterek, 2000'li yılların başında 879 milyon dolar olan toplam ticaret hacminin 2008 sonu itibariyle 3 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi.

Bakan Yazıcı, Swissotel Grand Efes'de düzenlenen 6. Türk-Yunan Medya Konferansı'nda yaptığı konuşmada, bu konferansın Türk-Yunan dostluğunun gelişmesine, iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılmasına katkıda bulunacağına inandığını kaydetti.

Türklerle Yunanlıların uzun yıllar boyunca birbirlerine yakın coğrafyada zaman zaman da iç içe yaşadığını, ilişkilerin çok yönlü geliştiğini, yakın komşuluk ilişkileri sonucunda, kimi zaman da bazı anlaşmazlıkların yaşadığını anlatan Bakan Yazıcı, "Sevindirici olan ihtilafların ve tehdit algısının çok güçlü olduğu dönemlerde bile iki halk arasında sağduyunun hep galip gelmiş olmasıdır" dedi.

İki ülke arasında bir taraftan ihtilaflar olurken, bir taraftan da tarihi uzlaşmalara imza atıldığını, bunlardan ilkinin Atatürk ile Venizelos arasında 1930'da imzalandığını anımsatan Yazıcı, ikinci uzlaşma anlaşmasının 1987'de, üçüncüsünün de 1999 sonrasındaki zaman diliminde olduğunu ifade etti.

Dönemin Türk Dışişleri Bakanı merhum İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu'nun inisiyatifiyle başlayan bu dönemin, iki ülke arasındaki hem iç, hem de dış politikada yeni döneme kapıyı araladığını ifade eden Bakan Yazıcı, şöyle konuştu:

"Ekonominin iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde büyük önem sağladığının da altını çizmek istiyorum. Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 2003 sonrasında dönemde gelişmeye başladığı görülmektedir. 2002 yılında 897 milyon dolar civarında olan toplam ticaret hacmi 2008 sonu itibariyle 3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. 2004-2008 arasında Türkiye'deki doğrudan yabancı yatırımın yaklaşık yüzde 10'luk kısmı Yunanistan menşeli olmuştur. Türkiye'de iş yapan Yunanistan sermayesi 76 iken, 2008'de 346'ya yükselmiştir.

İki taraf karşısında karşılıklı etkileşimin artmasının son örneği ise turizm faaliyetlerinde olmuştur. Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı 2001'de 156 bin civarındayken, bugün 572 bin seviyesine ulaşmıştır. Türkiye'den Yunanistan'a giden kişi sayısı 110 binden 413 bine ulaşmıştır. Bu rakamların da bize gösterdiği gibi iki ülke arasındaki ekonomik bağımlılık son 10 yıllık dönemde önemli artış göstermiştir. Bu sonuç aynı zamanda ilişkilerin yumuşamasında, diyaloğun sağlanmasında yapıcı rol oynadığını ortaya koymaktadır."

 

 

Etiketler