8 °C

Su altında 135 saat kaldı, dünya rekorunu kırdı

Beylikdüzü Sualtı Sporları Kulübü Başkanı dalgıç Cem Karabay, ''Scuba ile su altında en uzun süre yaşama dünya rekoru''nu kırdı

Su altında 135 saat kaldı, dünya rekorunu kırdı

 

İSTANBUL - Beylikdüzü Sualtı Sporları Kulübü Başkanı dalgıç Cem Karabay, su altında 135 saat kalarak, ''Scuba ile su altında en uzun süre yaşama dünya rekoru''nu kırdı.

Beylikdüzü'ndeki bir alışveriş merkezinin sponsorluğunda merkezin otoparkında kendisi için özel olarak yapılan akvaryumda 30 Ağustosta suya dalan Karabay, bugün saat 11.00'de rekor denemesini tamamladı.

Karabay, akvaryumdan çıkmadan önce suyun içinden nişanlısı Samuray Kalkan'a el işaretleriyle suyun altında 180 saat kalmak istediğini belirtti. Samuray Kalkan da, nişanlısına el işaretleriyle ve kağıda yazdığı notlarla hedefine ulaştığını ve çıkması gerektiğini bildirdi.

Bunun üzerine akvaryumdan çıkan Karabay, başkanlığını yürüttüğü spor kulübünün üyeleri ve çevredeki vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Daha sonra hocası ve süpervizörü Namık Ekin ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karabay, rekor denemesi sırasında yanlış anlaşılmaya maruz kaldığını dile getirdi.

Namık Ekin'in, kendisine suyun altındayken enerjisini tasarruflu kullanması gerektiği konusunda uyarıda bulunduğunu, bu uyarı üzerine hareketlerini yavaşlatmaya başladığını, bu nedenle de çevresindeki insanlar arasında bir panik yaşandığını belirtti.

Gece saat 03.00-04.00 saatleri arasında akvaryumdan çıkması yönünde yoğun talep geldiğini anlatan Karabay, şöyle konuştu:

''Amacımız rekor kırmaktı ve kırdık. Kafamda hesapladığım minimum süre Pazartesi günüydü. Pazartesi günü çıkıp herkesi o şekilde ağırlamaktı. 120 saatlik rekoru 135 saat 6 dakikaya uzattık. Kötü bir rekor değil. Güzel bir rekor. Bu rekoru Amerika'dan aldık, ülkemize getirdik. Bunu yapmaktaki en büyük hedeflerimden bir tanesi, bu ülkenin bir evladı olarak geride güzel bir hatıra bırakmak istedim.''

Bu rekoru daha önce kıran herkesin suyun içine tam kuru kıyafetlerle girdiğini, kendisinin ise ıslak kıyafetlerle bu rekoru kırdığını ifade eden Karabay, ''Hedefimiz bu rekoru daha da ileriye götürmek. İyi konsantre olabiliyorsanız ve bu vatanı seviyorsanız yapamayacağınız hiçbir şey yok'' dedi.

Pazartesi günü rekor sertifikasını alacağını belirten Karabay, daha sonra hastaneye giderek sağlık kontrolünden geçti.

Karabay, Amerikalı dalgıç Jerry Hall'ın daha önce su altında 120 saat 1 dakika 9 saniye kalarak elde ettiği rekoru da kırmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap