10 °C

TCMB faizleri değiştirmedi

PPK toplantısında faiz oranları değiştirilmedi ve açıklamalardaki güvercin tonlar korundu.

TCMB faizleri değiştirmedi

ANKARA - Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile TCMB bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan gecelik faiz oranlarının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar verdi.

a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,

b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 6,50, borç verme faiz oranı yüzde 9,

c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 2,50, borç verme faiz oranı yüzde 12,

d) Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8.

PPK sonrası yapılan açıklamada Son dönemde açıklanan verilerin Temmuz Enflasyon Raporu’nda ortaya koyulan görünümle uyumlu bir seyir izlediği belirtildi. "Dış talep göstergeleri kısmi bir yavaşlamaya işaret ederken iç talep göreli olarak istikrarlı bir görünüm sergilemektedir." denilen PPK açıklamasında Bu çerçevede, imalat sanayinde kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelere ulasmasının zaman alacağının tahmin edildiği vurgulandı.

PPK İstihdam koşullarındaki iyileşmenin devam ettiğini ancak işsizlik oranlarının halen yüksek seviyelerde bulunduğunu belirtti ve küresel ekonomiye ilişkin risklerin önemini koruduğuna dikkat çekti.

Kurul, enflasyonun kısa vadede geçici bir artıs gösterdikten sonra yılın son çeyreğinden itibaren tekrar düşüş eğilimine gireceği öngörüsünü yineledi. Temel (çekirdek) enflasyon göstergelerinin ise orta vadeli hedeflerle uyumlu seyrini sürdüreceğini öngördü.

Kurul, bu gelismeler doğrultusunda politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düsük düzeylerde seyretmesi gerektiği yönündeki görüşünü teyid etti.

Son olarak "Enflasyon görünümüne iliskin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik duruşunu değistirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." denildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.