14 °C

TEM'i kilitleyen kaza

TIR'ın çarptığı LPG yüklü tankerde yangın çıktı. Kaza nedeniyle TEM'in iki yönü de trafiğe kapatıldı, uzun araç kuyrukları oluştu

TEM'i kilitleyen kaza

TEM yolunun İzmit Bekirdağ Rampası'nda , saat 12.45 sıralarında, İstanbul yönünde kaza meydana geldi. Yusuf Kafkas yönetimindeki, cam kavanoz yüklü 42 YK 610 plakalı TIR, önündeki Fatih Adıgüzel yönetimindeki 34 UR 4688 plakalı LPG yüklü tankere çarptı. Çarpışmanın ardından tankerde önce yakıt sızıntısı meydana geldi, ardından da yangın çıktı. Yaralanmayan sürücüler canlarını kurtarmak için uzaklaşırken, alevler bir anda büyüdü. 

TEM'de ulaşım her iki yönde de trafiğe kapanırken, ihbar üzere Kocaeli Büyükşehir Belediye itfaiye ekipleri kaza yerine geldi. Ekipler köpük sıkarak alevlere müdahale ederken, polisler de her 2 yönde kaza yerine 150 metre ileriden güvenlik şeridi çekti. Uzun araç kuyrukları oluşurken, alevlerin söndürülmesinin ardından araçların çekileceği bildirildi.

Ankara yönü ulaşıma açıldı

TEM Otoyolu'nun Bekirdere rampasında bir TIR'ın çarpması sonucu LPG yüklü tankerin alev almasıyla 13.00'ten bu yana ulaşıma kapanan Ankara istikameti, saat 13.40 itibariyle ulaşıma açıldı.

Yol 1,5 saat sonra açıldı

TEM Otoyolu'nun İzmit Bekirdere rampasında cam kavanoz yüklü TIR'ın 5 ton LPG yüklü tankerle çarpışması sonucu meydana gelen kazada tankerin alev almasıyla başlayan patlama tehlikesi yaklaşık 1,5 saat sonra ortadan kalktı. Saat 12.30'dan itibaren TEM Otoyolu da saat 13.45'den itibaren kontrollü olarak ulaşıma açıldı. 

İtfaiye ekipleri, içinde 5 ton sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) bulunan ve dolu olan tankerin sızıntı nedeniyle yanmaya başlamasının ardından sürekli köpük ve su sıktı. Alevin aracın ve tankın tamamını sarmasını engelleyen ekipler, LPG firması uzmanlarının olay yerine gelmesi ve vanaları emniyete almalarının ardından sürekli soğutma çalışması yaptı. Bu arada bölgede 150 metre mesafeye kadar kimse yaklaştırılmadı. Kaza yerinin yakınında bulunan birçok vatandaş da patlama tehlikesine karşı evini terketti.

İtfaiye ekipleri sızıntıdan kaynaklanan alevlenmeyi saat 15.30 sıralarında tamamen durdurdu. Saat 15.45'de ise TEM'in Ankara istikameti kontrollü olarak ulaşıma açıldı. Saat 14.05'te de cam kavanoz yüklü tır buradan hemen çekilemediğinden sadece iki şerit olarak ulaşıma açılabildi.

 

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap