10 °C

TİB yine inceleme altında

TİB'de Yargıtay ve Danıştay Başkanlıklarının telefonlarının dinlenildiği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında inceleme yapılıyor.

TİB yine inceleme altında

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtay ve Danıştay Başkanlıklarının telefonlarının dinlenildiği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) yeni bir inceleme yapılıyor.

Edinilen bilgiye göre, soruşturmayı yürüten Başsavcıvekili Nuri Yiğit, sabah saatlerinde TİB'e gitti.

İncelemede, soruşturma kapsamında bilirkişiler tarafından hazırlanan raporlarda, öğrenilmesi ve açıklığa kavuşturulması gerektiği belirtilen bir takım teknik konuların araştırılacağı ve gözlemleneceği öğrenildi.

Buna ilişkin olarak yetkililerden bilgiler de alınacağı kaydedildi.

Soruşturma çerçevesinde, 29 Mart'ta, TİB'de, Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda, geniş çaplı bir arama yapılmıştı.

Başsavcıvekili Nuri Yiğit ve konusunda uzman üç bilirkişi, Yargıtay ve Danıştay Başkanlıklarının telefonlarının daha önce dinlenip dinlenilmediği konusunda inceleme gerçekleştirmiş, bu kapsamda, TİB Başkanı Fethi Şimşek'in de aralarında bulunduğu yetkililerden bilgi almıştı.

İnceleme sırasında, Yargıtay ve Danıştay Başkanlıklarının telefonlarının dinlenip dinlenilmediğinin tespiti amacıyla Yargıtay tarafından verilen numaralardan uygulamalar yaptırılmış ve bu kayıtların sistemde nasıl kaydedildiği de gözlemlenmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.