TSK YPG'yi vurdu

TSK, Cerablus'un güneyindeki YPG'li bir grubu top ateşiyle vurdu.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

YPG'ye bağlı unsurlar, Cerablus çevresinden uyarılara rağmen Fırat'ın doğusuna çekilmemesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından topçu atışlarıyla vuruldu.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Fırat Kalkanı Harekatı sonrası Cerablus'un ÖSO güçlerinde kontrol altına alınmasının ardından, YPG unsurları IŞİD'in boşalttığı bölgelere yerleşmeye devam etti. YPG'ye bağlı militanların uyarılara rağmen Cerablus yönüne hareketlerine devam etmesi ve 7 köyü ele geçirmesi üzerine, sınırda bulunan topçu birlikleri tarafından Fırtına obüsleriyle vurulduğu öğrenildi. 

Bölgedeki güvenlik kaynakları, YPG unsurlarının Fırat'ın doğusuna çekilmediği takdirde atışların devam edeceği kaydetti.

'Terörist hedefler en yüksek hassasiyetle vuruluyor'

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, TSK unsurları tarafından yürütülen, "Fırat Kalkanı Operasyonu" kapsamında tespit edilen terörist hedeflerin, en yüksek hassasiyetle vurularak, bertaraf edilmekte olduğu kaydedildi.

Bazı çevrelerin bir kısım medyada yer alan, "Sivillerin hedef alındığı" yönündeki propaganda maksatlı iddialarının da kesinlikle gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığından açıklama

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayımlanan açıklamada da IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek Türkiye'nin sınır güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan operasyonun devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, terör örgütleri tarafından kullanılan ve Türkiyenin sınır bölgesinde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin IŞİD ile mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü vurgulandı.

Açıklamada "Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir" ifadesine yer verildi.