7 °C

Tunceli'de teröristlerle yoğun çatışma: 1 şehit

Tunceli'de Nazimiye İlçesi'ne sızmaya çalışan kalabalık terörist grup ile güvenlik güçleri arasında yoğun çatışma çıktı. 1 asker şehit oldu, 3 polis yaralandı.

Tunceli'de teröristlerle yoğun çatışma: 1 şehit

Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'ne bugün sabaha doğru saat 04.30 sularında ilçeye sızmaya çalışan kalabalık PKK'lı bir grup ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 1 uzman çavuş şehit oldu, ikisi ağır olmak üzere 3 polis memuru yaralandı.

Sabah erken saatlerinde Nazimiye İlçe merkezine farklı noktalardan sızan kalabalık PKK grubu ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. PKK'lı gruplar İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı'na önce roketatarlar ile saldırı düzenledi, daha sonra da makineli silahlar ile ateş altına almaya çalıştı. İlçe Emniyet Amirliği'ne saldıran PKK'lı grup, emniyet amirliğine yakın olan sağlık ocağı bahçesinden emniyet amirliğine yoğun ateş açtığı ve burada şiddetli çatışma çıktığı öğrenilirken, sağlık ocağı bahçesinde bulunan 112 hızır acil servisine ait iki ambulansın da yanarak kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

000-001.jpg

2 PKK'lı öldürüldü

Sağlık ocağı bahçesinde 1'i kadın 2 PKK'lının ölü ele geçirildiği çatışmada sağlık ocağına çok sayıda mermi isabet ettiği öğrenildi. Sabah saat 06.30'a kadar çatışmanın devam ettiği daha sonra PKK'lıların ilçede birçok aracı gasp ederek ilçe dışına çıkmaya çalıştığı kaydedildi.

Özel idare ve yoldaki araçları ateşe verdiler 

İlçeye sızan PKK'lıların hükümet konağı ile özel idare genel sekreterliği binalarını da yoğun ateş altına aldıkları öğrenilirken, özel idare genel sekreterliği binasında ve birçok aracın ateşe verildiği, çıkan yangınların ise devam ettiği belirtiliyor.

Kaçmaya çalışan PKK'lıların önü kesildi

İlçenin kenar mahallerinde de şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtilirken, ilçe dışındaki ormanlık alana kaçmaya çalışan PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için Tunceli İl Jandarma Komutanlığı tarafından bölgeye jandarma ve polis özel harekat birlikleri sevk edildi. Karma birlikler, ilçeden çıkarak kaçmaya çalışan PKK'lı grupların geçiş güzergahlarını kesmeye çalışırken, bu bölgelerde de yoğun çatışmaların yaşandığı haberleri alınıyor. Ayrıca 2 kobra helikopterinin de PKK'lıların bulunduğu alanları sürekli bombardıman altında tuttuğu öğrenildi.

001-002.jpg

İlçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Tunceli Valiliği'nden verilen bilgide, ilçede yaşanan çatışmalar nedeniyle sivil vatandaşların zarar görmemesi için ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği ve şu ana kadar yaşanan çatışmalarda 2 PKK'lının ölü ele geçirildiği, sayının ilerleyen saatlerde artabileceği belirtildi.

"30-40 Kişilik terörist grubu saldırdı" 

Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamada Nazımiye İlçesi'ne 30-40 terörist tarafından saldırı yapıldığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

"22 Ağustos 2016 günü saat 04.50 sıralarında; ilimiz Nazımiye İlçesi'ne sızmaya çalışan yaklaşık 30-40 kişilik bölücü terör örgütü mensubu grup tarafından, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne uzun namlulu silahlar ve roketatarla saldırıda bulunulmuştur. Saldırıya güvenlik güçlerimizce anında karşılık verilmiştir. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne destek kuvvet amacıyla gelen İlçe Jandarma unsurlarına yönelik roketatarlı ve silahlı saldırı sonucu 1 kahraman jandarma uzman çavuşumuz şehit olmuştur. Çatışma esnasında 3 polisimiz yaralanmış, polislerimizden 2'si tedavileri için Elazığ iline helikopter ile sevk edilmiştir. Çatışmada ilk belirlemelere göre 2 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Operasyon bölgesinden aracıyla çıkan ve olayla ilgisi olduğu değerlendirilen 1 şahıs jandarma unsurlarımızca gözaltına alınmıştır. Çatışmaların devam ettiği sırada sağlık ocağı bahçesinde bulunan 2 adet hızır acil servisi ambulansı PKK'lı teröristler tarafından yakılarak kullanılmaz hale getirilmiştir. Nazimiye İlçe merkezinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Bölgede teröristlerin yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi maksadıyla operasyonlara devam edilmektedir."

Yaralı polisler helikopterlerle Elazığ'a getirildi

Nazimiye'de çıkan çatışmada yaralanan 2 polis, helikopter ile Elazığ Asker Hastanesi'ne oradan da ambulanslar ile Fırat Üniversitesi Hastanesi'ne getirildi. Yaralı polislerden birinin özel harakat polisi olduğu belirtildi. Yaralı polisler hastanede tedavi altına alınırken durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Hastane önünde adı öğrenilemeyen bir kadın, haykırarak teröre tepki gösterdi. Aynı kadın, "Allah belanızı versin, ne istiyorsunuz bu askerlerden, polislerden? Destek verenlerin de Allah belasını versin" diye veryansında bulundu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap