9 °C

Turizm sektörü 5 ayda 2,2 milyar liralık teşvik aldı

Ocak-Mayıs döneminde turizm sektörü 134 adet proje için teşvik aldı.

Turizm sektörü 5 ayda 2,2 milyar liralık teşvik aldı

İSTANBUL - Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin çalışmasına göre, Ocak-Mayıs döneminde turizm sektörü 134 adet proje için 2,2 milyar liralık teşvik aldı.

Bu dönemde komple yeni yatırımı öngören 96 projeye verilen teşvik miktarı 1,8 milyar liraya yükselirken, yeni yatırımlarla 18 bini aşkın yatak yapılacak.

5 ayda 23 adet öğrenci yurdunun yapımı için 147 milyon liralık teşvik alındı. Bu teşvikler de kapsama dahil edildiğinde, 157 proje ve 2,4 milyar liralık hacme ulaşılıyor.

Alınan teşviklerle 96 adet yeni tesis yapılması öngörülürken, bu tesisler içinde 34 proje ile 3 yıldızlı oteller ilk sırayı alırken, 29 adet otelin teşvik aldığı 5 ayda 21 adet 4 yıldızlı, 8 adet 5 yıldızlı tesis için belge alındı.

Turizm yatırımı olmamakla birlikte, 23 adet yurt yatırımı eklendiğinde 5 aylık sürede komple yeni yatırımı öngören proje sayısı 112'ye ulaşıyor.

Anadolu illerine kayma sürüyor

Son 3 yılda yatırımlarda, kıyılardan Anadolu'nun iç kesimlerine doğru başlayan kayma devam ediyor. 5 aylık süre içinde Antalya, Muğla, İstanbul gibi kıyı kentlerindeki yoğunluk sürerken, Türkiye'nin diğer şehirlerindeki yatırımların artığı gözleniyor.

5 aylık sürede 96 turizm yatırımından yaklaşık 30'u kıyılarda yer alırken, diğerleri Anadolu'nun 39 ilinde bulunuyor. Komple yeni projelerin illere göre dağılımı şöyle:

Muğla 10, Antalya 8, İzmir 6, İstanbul 5, Samsun, Erzurum ve Adana 4, Balıkesir, Trabzon, Hatay, Çanakkale 3, Rize, Gaziantep, Ankara, Sivas, Mersin, Konya, Giresun, Bursa, Denizli, Nevşehir, Sinop 2 ve diğer iller 21.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.