Türkiye'nin en ucuz eti Ağrı'da

Ağrı'da koyun eti 16-18, dana eti 18-22, kıyma ise 19.50 liradan satışa sunuluyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AĞRI - Ağrı Ziraat Odası Başkanı Yavuz Aydemir, Türkiye'nin üçüncü büyük merasının Ağrı'da olduğunu belirterek, meralarda beslenen hayvanların daha sağlıklı ve etinin de daha lezzetli olduğunu söyledi.

"Türkiye'nin en ucuz, en lezzetli ve en kaliteli eti Ağrı'da satılmaktadır" diyen Aydemir, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde yaşayan Ağrılıların da etlerini, kentte yaşayan akrabaları aracılığıyla Ağrı'dan sipariş ettiklerini vurguladı.

İl dışında yaşayan 1.5 milyon dolayında Ağrılı olduğunu bildiren Aydemir, tüm Ağrılıların et ihtiyacını kentten karşılamasının kent ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Aydemir, amaçlarının diğer illerdeki hayvan tüccarlarını Ağrı'ya getirmek olduğuna değinerek, ucuz ve kaliteli et için Ağrı'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Kentte 40 senedir kasaplık yapan İsmet Argarun ise ramazan boyunca Türkiye'nin her yerinde et fiyatlarının arttığını ancak hayvancılığın merkezi konumundaki Doğu Anadolu Bölgesi'nde et fiyatlarının çok düşük olduğunu vurgulayarak, "Batı'daki illerle aramızda kilo başına en az 20 lira oynuyor. Batıda etin fiyatı 40-45 lira, burada ise en iyi etin fiyatı 20 lira. Türkiye'de en ucuz et Ağrı'da satılmaktadır" diye konuştu.

"Komşu illerden gelip Ağrı'dan et alıyorlar"

Kasap Bülent Argarun da kentte görev yapan memurların da et fiyatlarını gördükten sonra memleketlerine Ağrı'dan et gönderdiğini bildirerek, "Uzaktaki tanıdıklarımız da sipariş verdiklerinde eti dondurup kargoyla gönderiyoruz. Hijyenik ve sağlık açısından güvenilir olmasının yanında fiyat konusunda en ucuz et Ağrı'da satılıyor" dedi.

Vatandaşlardan Murat Alparslan ise İzmir'de yaşadığını ve gezmek için geldiği Ağrı'da et fiyatlarını gördükten sonra 50 kilogram et alıp döneceğine işaret ederek, etin fiyatının yanı sıra lezzetinin çok iyi olduğunu söyledi.

Erzurum'dan et almak için Ağrı'ya gelen Hanifi Arslan da komşu iller olmasına rağmen erzurum'da et fiyatlarının daha pahalı olduğuna dikkati çekerek, "Et fiyatları Ağrı'da çok ucuz olduğu için et alıp gideceğiz. Erzurum'da koyun etinin fiyatı 25-27 lira civarında, burada ise koyun eti 16 lira. Bu nedenle ihtiyacımızı Ağrı'dan karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu konularda ilginizi çekebilir