Türkiye'nin ilk mesleki eğitim kampüsü açıldı

Türkiye'nin ilk mesleki eğitim kampüsü olduğu bildirilen BTSO Mesleki Eğitim Kampüsü, ara eleman açığını kapatacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesinin vefatı nedeniyle resmi açılışı ertelenen, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Mesleki Eğitim Kampüsü, ara eleman sıkıntısını ortadan kaldırıcak.

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesi Yeniceabat Mahallesi'nde 75 bin metrekarelik arsa üzerine kurulan ve yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alana sahip dev kampüs, 15 milyon liraya mal oldu. BTSO Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, BTSO Kız Meslek Lisesi ve BTSO Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere, üç okulu aynı alanda toplayan, eğitimle ilgili çok sayıda sosyal tesisin de yer aldığı kampüste, 4 bin 200 öğrencinin eğitim görmesi planlanırken, eğitim-öğretim yılı yaklaşık 350 öğrenciyle başladı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Hazır, ortak fayda kuruluşu olan BTSO'nun daha önce başka bir dalda ilkini yaptığı kampüsün, bu sefer mesleki dalda yine ilkini hayata geçirdiğini söyledi.

Hazır, BTSO'nun yaklaşık 143 binadan oluşan, yurtları, sosyal tesisleri ve engellilerden, üstün zekalı çocuklara, liseden endüstri meslek liselerine kadar pek çok okulu bünyesinde bulunduran Türkiye'deki ilk eğitim kampüsünü yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"12 binadan müteşekkil kampüs. İçinde kız ve erkek öğrenci yurdu, spor ve konferans salonları, atölyeler, uygulama oteli var ve bu Mesleki Eğitim Kampüsü; motorlu araçlar teknolojisi, otomobil gövdeciliği, endüstriyel otomasyon teknolojileri, otomotiv elektro-mekanikerliği, çocuk gelişim alanı, dekoratif sanatlar, iç mekan dekorasyon, gıda kontrol, elektrik-elektronik ve makine dalları olmak üzere, sanayinin ihtiyacı olan pek çok dalda personel yetiştirecek. Türkiye'de maalesef had safhada. Bu okullar bu açığı önemli derecede kapatacak."

Bu konularda ilginizi çekebilir