Türkiye'ye siber saldırı

14 Aralık'ta başlayan yurt dışı kaynaklı siber saldırı farklı yöntemlerle devam ediyor. Bazı devlet kurumlarıyla özel bankaların sitelerine erişimde sıkıntılar yaşandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 14-17 Aralık tarihleri arasındaki saldırılar karşısında gerekli önlemler alındığını söyleyerek, “Siber güvenlikle ilgili zaten yasal altyapımız ve ekibimiz var. Onlar hemen devreye girdi” dedi.

Saldırılar farklı şekillerde devam ediyor. Bu saldırılara karşı da farklı savunma sistemleri geliştiriliyor.

Yetkililer, sitelere ulaşılamamasının kimi zaman alınan önlemlerden de kaynaklanmış olabileceğine dikkat çekiyor.

Şu anda sistemi tamamen etkileyecek bir sorun yaşanmadığını belirtiyor.

Özel bankaların siber saldırılara karşı kendi savunma sistemleri olduğunun da altı çiziliyor.

Bu arada Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, ".tr" uzantılı web sitelerine yapılan siber saldırılarda gerekli tüm önlemlerin alındığını belirterek, hiçbir sunucunun devre dışı bırakılmadığını bildirdi.

Öte yandan Türk Telekom’dan Hürriyet’e yapılan açıklamada şirketin kamu hizmeti verdiği için binlerce atak ile karşı karşıya kaldığı belirtilerek, “7/24 savunmaya geçmiş durumdayız. Şu ana kadar birçok saldırı püskürtüldü. Bugün hem yurtiçi hem de yurtdışından büyük bir saldırının daha yapılması bekleniyor. Beklenen bu saldırı içinde hazırlıklarımızı tamamladık” denildi.