17 °C

Ücretsiz izinde genel sağlık sigortalılığın devam etmesi

Ahmet Metin AYSOY / SGK E. Başmüfettişi

Ücretsiz izinde genel sağlık sigortalılığın devam etmesi

18.04.2014 tarih ve 28976 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği” hükümlerine göre, ücretsiz izinde genel sağlık sigortalılığın devam etmesi/ sona ermesi, yazımızın konusunu teşkil etmektedir.

Bir ayı aşmayan ücretsiz izin

Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan sigortalıların 4857 sayılı Kanunu'nun 56'ncı (yıllık izin) ve 74'üncü (analık izni) maddeleri ile diğer iş kanunlarında ücretsiz izinli sayılan süreler haricinde ayrıca bir takvim yılı içerisinde toplam bir ayı aşmayan ve işverenlerince belgelendirilen ücretsiz izin sürelerinde, genel sağlık sigortalılıkları devam eder.

Bir ayı aşan ücretsiz izin

Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan sigortalıların 4857 sayılı İş Kanunu'nun 56'ncı (yıllık izin) ve 74 üncü (analık izni) maddeleri ile diğer iş kanunlarında ücretsiz izin sayılan süreler haricinde ayrıca bir takvim yılı içerisinde toplam bir ayı aşanların genel sağlık sigortalılıkları bir ayın sonunda sona erer.

İşverenlerin dikkat etmesi

İşverenlerin hizmet sözleşmesi ile çalıştırdıkları sigortalılara ücretsiz izin kullandırırken, yukarıda belirtilen açıklamalar ve bir aylık süreye dikkat etmeleri, önem taşımaktadır.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap