Üniversite otoparkında elektrik üretecekler

Gediz Üniversitesi kampüsünün elektrik ihtiyacının yarısı, öğrenci otoparkına kurulacak hibrid santral yoluyla rüzgar ve güneşten karşılanacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR - Gediz Üniversitesi'nde kampüs içindeki öğrenci otoparkının üzerine kurulacak hibrit santral sayesinde elektrik ihtiyacının yarısı, güneş ve rüzgardan karşılanacak. 

Üniversiteden yapılan açıklamada, İzmir Kalkınma Ajansı Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı desteğiyle başlatılan proje kapsamında kampüs içindeki öğrenci otoparkına rüzgar ile güneşin birlikte kullanıldığı 500 kilovat kapasiteli hibrit santral kurulacağı belirtildi. 

Toplam 2.2 milyon liraya mal olacak santralde üretilecek elektriğin 50 bin metrekare kapalı alana sahip kampüsün tüm elektrik ihtiyacının yarısını karşılayabileceği ifade edildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, hibrit santrali 2 ay içinde tamamlayıp enerji üretmeye başlayacaklarını ifade etti. 

Batar, şunları kaydetti: 

"Güneşten ve rüzgardan genellikle ayrı ayrı santraller yardımıyla elektrik elde ediliyor. Hibrit santral sayesinde ise her 2 kaynaktan aynı anda daha etkin şekilde elektrik üretmek mümkün. Aynı zamanda kampüsümüzdeki otoparkı daha işlevsel hale getirmiş araçları olumsuz iklim koşullarından korumuş olacağız. Ülkemize kazandıracağımız yeşil kampüs, yenilenebilir kaynakların değerlendirilmesinde örnek teşkil edecek, benzer girişimleri özendirecek."  

Bu konularda ilginizi çekebilir