Uygun fiyat ve kredi olanakları talebi artırdı

2011'in ilk 6 ayında yeni otomobil alımını genel olarak makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsur, fiyatların uygunluğu ve kredi olanaklarının sağladığı avantajlar oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nin (OYDER) "Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" araştırması, bu yılın ilk 6 ayında yeni otomobil alımını makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsurun fiyatların uygunluğu ile kredi olanaklarının sağladığı avantajlar olduğunu ortaya koydu.

OYDER Başkanı Şükrü Ilısal, 2011 yılının ilk 6 ayına yönelik olarak Türkiye çapında bini aşkın müşteriyle gerçekleştirilen "Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" araştırmasının sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Şükrü Ilısal, tamamı yerli sermaye ile gerçekleştirilmiş, 10 milyar lira yatırıma ve 100 bin kişiye doğrudan istihdama sahip OYDER'in kendi çatısı altında Türkiye çapındaki yetkili satıcıları kanalıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarının, Türkiye'nin otomobil ve hafif ticari araç satın alma trendlerini ve pazar eğilimlerini ortaya koyması bakımından dikkat çekici ve çarpıcı sonuçlar içerdiğini kaydetti.

"Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" araştırmasının sonuçlarında, öncelikli olarak 2011 yılının ilk 6 ayında yeni otomobil alımını genel olarak makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsur olarak sırasıyla fiyatların uygunluğu ve hemen ardından kredi olanaklarının sağladığı avantajların geldiğini dile getiren Ilısal, bununla birlikte geçtiğimiz 6 ay içinde ilk aracını satın alanların ortalamasının yüzde 30 civarında olduğuna da dikkat çekti.

Ilısal, araç alımlarında ise yüzde 50 gibi ezici bir oranda nakit/banka kredisi kombinasyonunun ön plana çıktığını vurgulayarak, takas/banka kredisi kombinasyonunun ise yüzde 25 oranla ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Satın alınan otomobil ve hafif ticari araçlara yönelik en önemli karar verme kriterinin ise yine yüzde 20'nin üzerinde bir oranla fiyat etiketinin uygunluğu olduğuna işaret eden Şükrü Ilısal, yakıt tüketiminin ardından konfor ve tasarım özelliklerinin tüketici nezdinde bir tercihte bulunma açısından üçüncü ve dördüncü sırada yer alan kriterler olduğunu belirtti.

Ilısal, çevre ve emisyon değerlerinin ise ancak yüzde 3 gibi bir oranla son sırada yer almasının ise iyi değerlendirilmesi gereken bir sonuç olduğunu vurguladı.

En çok beyaz renk tercih edildi

Geçtiğimiz 6 boyunca otomobilseverlerin yüzde 40'a yakınının "tavsiye" ile araç aldığını ortaya koyan araştırmaya göre, günlük gazetelerin ise yüzde 25 gibi açık ara bir farkla mecralar arasında en baskın yönlendirici unsuru oluşturduğunu anlatan Ilısal, tüketicilerin yüzde 67'sinin test sürüşü yapmadan asla yeni bir araç almadığı sonucunun dikkat çeken bir başka veri olarak ön plana çıktığını kaydetti.

Ilısal, geçmiş 6 ay boyunca en çok tercih edilen renk olarak yüzde 40'a varan oranda beyazın dikkat çektiğini, hemen ardından ise yüzde 30'a yaklaşan oranda siyah rengin tercih açısından gri rengi geçerek ağırlık kazandığını söyledi.

Bununla birlikte her 10 araçtan 2'sinin kadın kullanıcılar tarafından satın alındığını ortaya koyan araştırmada en baskın yaş aralığını ise yüzde 45 ile 36-50 yaş grubunun oluşturduğunu ifade eden Şükrü Ilısal, bununla birlikte geçtiğimiz süre zarfında yeni bir otomobil veya hafif ticari araç alan her 10 kişiden 2'sinin memur/kamu çalışanı, 4'nün ise serbest meslek sahibi olduğunu belirtti.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir