11 °C

Veriler faiz artırımını desteklemeye devam ediyor

Tuncay Turşucu, İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü

Veriler faiz artırımını desteklemeye devam ediyor

ABD Tarım dışı istihdam verisi Şubat ayında 295K ile beklenti olan 235K seviyesinin oldukça üzerinde geldi. Bunun yanında geçen ayki 257K olan veri 239K seviyesine revize edilmiş. Aralık ayı verisi 423K seviyesine önceden revize edilmişti.  İstihdam rakamı olumlu. Dolar pozitif.

Saatlik ücretler 24.78 $ ile geçen aya göre %0.12 düzeyinde artış gösterdi. Sınırlıda olsa artış devam ediyor. Saatlik kazançlarda geçen ayki verilerde revize yok.

Uzun vadeli işsiz sayısı ise 2.709K ile geçen ayki 2.800K seviyenin altında bulunuyor. Bilindiği gibi Fed uzun vadeli işsiz sayısını yakından izliyor ve bu kalemdeki düşüş olumlu.

İşsizlik oranı % 5.5 seviyesinde oluştu. Geçen ay işsizlik oranı % 5.7 seviyesindeydi.  İşsizlik tüm yaş gruplarında düşmüş. Geçen ay artış gösteren 16-18 yaş grubunda % 18.8’den % 17.1’e gerileme var.

Sonuç olarak ABD ekonomisi güçlü bir şekilde istihdam yaratmaya devam ediyor. Ekonomi düzenli olarak 200K üzerinde kişi istihdam ediyor ve bu seviye giderek artıyor. Uzun vadeli işsizlikteki düşüşte bu ayın artılarından birisi. İşsizlik oranında iyileşme güçlü. Sonuçlar net nette dolar pozitif. Veri faiz artırımını desteklemeye devam ediyor.

Verinin ardından…

Verinin ardından Dolar endeksi %1’e yakın artışla 97.3 seviyesinde seyrediyor. Teknik olarak 100 seviyesine ulaşması mümkün. EURUSD paritesi ise 1.0960 seviyesinden hızla geri çekilerek 1.0890 seviyesinde seyrediyor. 1.0760 bölgesinde uzun vadeli destek bölgesi bulunuyor. İçeride ise verinin ardından USDTRY kuru 2.6133 seviyesine yeniden yükseldi. ABD verisinde beklentilerin üzerinde veri gelmesi durumunda USDTRY’nin yükselişini sürdürebileceğini yorumlarımızda belirtmiştik. Dolardaki güçlenme devam ediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.