Yargıtay'dan Feyzioğlu kararı

Yargıtay Başkanlar Kurulu, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun adli yıl açılış töreninde konuşmasına oy çokluğuyla karar verdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Metin Feyzioğlu' çıkışı ile ilgili Yargıtay Başkanlar Kurulu son kararını verdi. Kurul, Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu'nun adli yıl açılış töreinde konuşma yapmasına karar verdi.

Erdoğan'ın, "Eğer Yargıtay, Baro Başkanı'nı çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanı'nı dinlemek durumunda değil" şeklindeki açıklamasının ardından, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, konuyu Başkanlar Kurulu'na götüreceklerini ifade etmişti.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından 2 sayfalık açıklama yapıldı. Yargıtay Başkanlar Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, yargının bileşenlerinden biri olan savunmanın, adli yıl açılış törenlerinde konuşması şeklinde süregelen uygulamanın, ifade özgürlüğünün de bir gereği olarak devam etmesi gerektiğinin kararlaştırıldığı bildirildi. 

Kurul'un 2014-2015 yılı adli yıl açılış töreni gündemini görüşmek üzere toplandığı belirtilen açıklamada, adli yıl açılış törenlerinin, 71 yıldır süregelen, yargının güncel sorunlarının kamuoyu ile paylaşıldığı, aynı zamanda kamuoyu huzurunda devletin diğer organlarına görüş ve düşüncelerin aktarıldığı yargı adına çok önemli bir onur günü olduğu kaydedildi.  

Açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızla diğer erk temsilcilerinin törenimize katılımlarına tarafımızca çok büyük önem atfedilmektedir" ifadesine yer verildi. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 25. ve 26. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde ifade özgürlüğü hakkının yer aldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:  

"Çağdaş demokrasilerde, toplumların ve bireylerin ifade özgürlüğü konusundaki kazanımlarının artarak korunması temel ilke olarak kabul edilmektedir. 

1 Temmuz 2014 tarihinde yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında adli yıl açılış konuşmasının içeriği ve gündemi tespit edilmiştir. Toplantıda ayrıca adli yıl açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Temsilcisinin savunma makamı adına konuşma yapması şeklinde süregelen Yargıtay geleneği, savunmanın temsili, sorunlarının dile getirilmesi ve ifade özgürlüğünün bir gereği olarak devam etmesi, konuşma süresi konusunda ise törenin amaç ve düzeyi ile Yargıtay Birinci Başkanının konuşma süresi de gözetilerek, devlet nezaketi ve hukukçu nesnelliği çerçevesinde bir imkan verilmesi görüşleri öne çıkmıştır. 

Bugün yapılan Başkanlar Kurulu toplantısı sonucunda yargının bileşenlerinden biri olan savunmanın adli yıl açılış törenlerinde konuşması şeklinde süregelen uygulamanın ifade özgürlüğünün de bir gereği olarak devam etmesi gerektiği kararlaştırılmıştır." 

Erdoğan'ın, "Eğer Yargıtay, Baro Başkanı'nı çağırıp orada konuşturacak olursa oraya ben katılmam. Cumhurbaşkanı gelip de orada Baro Başkanı'nı dinlemek durumunda değil" şeklindeki açıklamasının ardından, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, konuyu Başkanlar Kurulu'na götüreceklerini ifade etmişti.

Danıştay törenindeki gerginlik

12'inci Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Tayyip Erdoğan, 10 Mayıs 2014’te düzenlenen Danıştay töreninde Metin Feyzioğlu, hükümete yönelik eleştirilerini dile getirirken, son bölümde Erdoğan kürsüye müdahale ederek, “Edepsizlik yapıyorsun! Vallahi anlattıkların baştan aşağı yalan. Yaptıklarınızı herkes gördü, siyaset yapmaya hakkın yok” diye çıkışmıştı.

Feyzioğlu ise, Erdoğan’a “Edepsizlik eden ben değilim. Çok yapıcı bir konuşmaydı Sayın Başbakan. Bir cümlede hakaret yoktur size” yanıtını vermişti.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir