11 °C

YAŞ mağdurları "torba"ya girmek istiyor

28 Şubat sürecinde YAŞ kararları ile TSK'dan ihraç edilenler, taleplerinin torba yasaya eklenmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor

YAŞ mağdurları "torba"ya girmek istiyor

İSTANBUL - YAŞ Mağdurları Derneği Başkanı Osman Doğruer, yaptığı açıklamada, 2010 Anayasa Referandumu kapsamında 2011'de yaş kararlarının bazı istisna durumlar dışında yargı denetimine açıldığını ve mağduriyetlerinin giderilmesi için bir takım düzenlemeler yapıldığını söyledi.  

Bundan dolayı kamuoyunda tüm hakları verilmiş gibi bir düşünce oluştuğunu belirten Doğruer, bunun aksine mağduriyetlerinin devam ettiğini ve düzenlemelerle sıkıntılarının sadece bir kısmının giderildiğini dile getirdi.  

Meclis'teki tüm partileri ziyaret edip, milletvekilleri ve grup başkanvekilleriyle görüştüler

Doğruer, bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve 6 maddelik bir öneri hazırladıklarını belirterek, Meclis'teki tüm partileri ziyaret ettiklerini, milletvekilleri ve grup başkanvekilleriyle isteklerinin torba yasaya konulması için görüştüklerini anlattı. 

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'ye taleplerini elden teslim ettiklerini ifade eden Doğruer, "Sıkıntılarımızın tamamen giderilmesini istiyoruz. CHP, Balyoz davası kapsamında tahliye edilenlerin geriye dönük haklarının verilmesi için kanun teklifi verdi. Biz şu anda kendimizi sahipsiz hissediyoruz. Biz de geriye dönük haklarımızın verilmesini istiyoruz" diye konuştu.  

Haklarının iadesi için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde dava açtıklarını anlatan Doğruer, kendilerine "Devlet sizin için hak kanunu değil, af kanunu çıkardı. Hukuken bu haklarınızı iade etme hakkımız yok" denildiğini kaydetti. Doğruer, hüküm giyenlere bu hakkın tanındığını ama haksız bir uygulama ile ordudan atılanların dava açarak haklarını alamadığını söyledi. 

"Sorunların çözümünü istiyorlar" 

Osman Doğruer, 6 talepleri bulunduğunu ifade ederek, orduyla ilişiklerinin kesildiği tarih ile kanunun yürürlüğe girdiği tarih arasındaki haklarının verilmesini istediklerini aktardı.  

Kanuna göre bu sürede orduda görev yapmış kabul edildiklerini belirten Doğruer, şu bilgileri verdi:  

"Biz de bu süreçteki haklarımızı istiyoruz. OYAK'la ilgili problemimiz var. TSK mensupları doğal olarak OYAK üyesi yapılıyor. Herkesin maaşlarından belli bir miktar kesiliyor. Emekli olduktan sonra ister emekli maaşı statüsünde ister toplu para olarak bunu alabiliyorlar. Emekli olanlar OYAK'la ilişkilerini kesmeleri durumunda bu parayı alıyor ama biz alamıyoruz. Sosyal güvenlikle alakalı bir durum var. Bazı arkadaşlar ihraç edildikten sonra iş kurmuşlar, sigortalarını yatırmışlar ama bazıları primlerin tamam yatıramamış. Düzenleme ile ihraç edildikten sonra hiç prim ödeyemeyen mağdurların SGK primlerini Milli Savunma Bakanlığı ödüyor ancak iş kurup, belli bir miktar ödeyenlere, 'Sen bana şu kadar borçlusun. Borcunu ödersen emekli ederim seni' diyor. Böyle bir haksızlık var."  

Daha çok astsubayları ilgilendiren intibak sorununun da çözülmesini istediklerini aktaran Doğruer, "Ayrıca, ihraç edildiğimizden yasanın çıktığı süre hesaplanarak, buna göre belirlenen rütbeyle emekli edildik ama bize verilen kimliklerde ihraç edildiğimiz tarihteki rütbemize göre kimlik verdiler. Mesela arkadaşımız yüzbaşıyken atılmış ama albay alarak emekli edilmiş. Kimliğinde yüzbaşı yazıyor. Bu bizim moral değerimiz. Buna göre kimlik düzenlenmesini istiyoruz" diye konuştu.  

YAŞ Mağdurları Derneği Başkanı Osman Doğruer, bunların yanı sıra öğrenim giderleri ile ilgili de problemleri olduğunu ifade ederek, "Ordudan atılınca, bizden, 'Sizi okuttuk, masraf ettik' diye yüksek miktarlarda para istediler. Daha sonra kanun değişti daha düşük miktarlar istediler. O dönemde ödeyenler mağdur oldu. Hiç ödeyemeyenler de oldu. Şimdi 'atılmanın sorumlusu sen değil benim' diyor. Eğer böyleyse bu ücretleri geri vermelerini istiyoruz" dedi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.