17 °C

‘Yememeli, içmemeli, Ar-Ge’ye ayırmalıyız’

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Design Turkey 2014-Endüstriyel Tasarım Ödülleri” töreninde yaptığı konuşmada, “Yememeli, içmemeli, araştırma-geliştirmeye (Ar-Ge) kaynak aktarmalıyız” dedi

‘Yememeli, içmemeli, Ar-Ge’ye ayırmalıyız’

İSTANBUL - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Yememeli, içmemeli, araştırma-geliştirmeye (Ar-Ge) kaynak aktarmalıyız” dedi.

Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen “Design Turkey 2014-Endüstriyel Tasarım Ödülleri” törenine katıldı.

Konuşmasında Türkiye’de yaşanan teknolojik gelişmelere değinen Zeybekci, dünyanın çok hızlı şekilde evrildiğinden bahsetti. Zeybekci, "dünyanın çılgınlar gibi bilgi ürettiğine" işaret ederek “Farklı olmak zorundayız, farklı şeyler yapmak zorundayız. Yeni şeyler, farklı şeyler yaptığınız zaman orada ödül var, artık Türkiye olarak yeni şeyler söylememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2023 hedefleri hakkında da katılımcıları bilgilendiren Nihat Zeybekci, Türkiye’nin geldiği noktadaki başarılarına fasonculukla ulaştığını ama bundan sonrasında hedeflerin çok daha büyük olduğunu anlattı.

“Gazi Mustafa Kemal’in ‘muasır medeniyet’ diye gösterdiği hayalin, artık ‘Atam izindeyiz’ diye olmayacağını anladık” diyen Zeybekci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Artık Türkiye o hedefe ‘Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir’ sözündeki gibi varabileceğini anladı. Bu yıl içinde hükümetimiz 25 alanda bin 250 eylem planıyla Türkiye’de yeni bir dönüşüm projesi başlattı. Biz, bu dönüşümü Türkiye’nin yapabileceğine inanıyoruz.” 

Bakan Zeybekci, Türkiye’deki ihracatın kilogram fiyatının gelinen noktada 1,64 dolar olduğunu hatırlatarak, bunun yine de yeterli olmadığını, diğer ülkelerle kıyaslandığında daha gidilecek çok mesafe olduğunu söyledi.

"Herşeyden kesip Ar-Ge'ye yönelmeliyiz"

Ar-Ge faaliyetlerinin önemine de değinen Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ne yapmalı ne etmeli, yememeli, içmemeli Ar-Ge’ye kaynak aktarmalıyız. 2002 yılında Türkiye’nin Ar-Ge’ye ayırdığı paranın milli gelire oranı binde 5 seviyesindeydi, geldiğimiz noktada yüzde 1’e geldi. Yeterli mi? Asla! Kore yüzde 3, Almanya yüzde 3,5, Japonya yüzde 3,5’tan fazla ayırıyor. Onlar yüzde 3 ayırırken biz yüzde 1 ayırırken aradaki mesafeyi kapatmamız mümkün değil. O yüzden yemeden içmeden o alana yönelmemiz lazım. Her şeyden kesip Ar-Ge’ye yönelmeliyiz.”

Zeybekci bu alanda eğitimin önemine de değindi. Eğitim kalitesinin artırılması gerektiğine işaret eden Zeybekci, “Bu alanda kamuoyu desteği almamız lazım. Norveç’in ortalama eğitim süresi 12,4 yıl, milli geliri 60 bin dolar. Kore’nin ortalama eğitim süresi 11,8 yıl, milli geliri 35 bin dolar. Bizim ortalama eğitim süremiz 7,4 yıl, milli gelirimiz 10 bin 800 dolar. Ne kadar eğitim o kadar gelişme, kalkınma, Ar-Ge, bilim ve teknoloji” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Zeybekci, dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.