5 °C

Yenilenen basın kartları gelecek hafta dağıtılacak

Yenilenen basın kartları gelecek hafta dağıtılacak

ANKARA - Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün yenilenen basın kartlarını pazartesiden itibaren dağıtmaya başlayacağı bildirildi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, 23 Mart 2001 tarihli ve 24351 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliğinin 48'inci maddesi uyarınca basın kartlarının toptan değiştirilmesine karar verildiği hatırlatıldı.
Belirlenen tarih aralığında elektronik ortamda başvuruların alındığı anımsatılan açıklamada, mevcut durumda kurum ve unvanlarında herhangi bir değişiklik olmayan basın mensupları için düzenlenmiş yeni basın kartlarının, 27 Mayıs Pazartesi'den itibaren dağıtımına başlanacağı belirtildi.
Başvuru yapanların, mevcut basın kartlarını teslim etmeleri halinde yenisini alabileceği ifade edilirken, Ankara'da kartların Genel Müdürlükten, illerde il müdürlüğünden, diğer yerlerde ise valiliklerin basın ve halkla ilişkiler birimlerinden alınabileceği kaydedildi.
Mevcut basın kartlarının ise 3 Haziran itibarıyla hükümsüz sayılacağı bildirildi.
Genel Müdürlük kayıtlarından farklı bir kurum ve unvana göre genel kart değişimi başvurusunda bulunanlar ise müracaatlarında belirttikleri kurum ve unvana göre hazırlanmış basın kartı beyannamesini, basın iş sözleşmesini ve SGK işe giriş bildirgesini ilgili birimlere teslim etmek üzere yanlarında bulundurmaları gerekiyor.
Yapılacak kontrollerden sonra durumu uygun olanlara, mevcut basın kartlarını iade etmeleri kaydıyla düzenlenen yeni basın kartları verilecek. Genel Müdürlük tarafından bir süredir, basın kartıyla ilgili işlemlerin elektronik ortama taşınması yönünde çalışmalar yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bu bağlamda, basın mensuplarımızın basın kartı beyannamelerinin elektronik ortamda alınması çalışmaları tamamlanmış ve hazırlanan program 13 Mayıs 2013 tarihi itibarıyla uygulamaya konulmuştur.
Bu nedenledir ki basın kartı başvurusunda bulunmak isteyen basın mensuplarının, Genel Müdürlüğümüz internet sitesindeki formları doldurmak suretiyle başvurularını yapmaları gerekmektedir. Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik uyarınca tamamıyla beyan esasına göre işleyecek sistemde, başvuru sahibi tarafından beyan edilen bilgilerin doğruluğu ilgili kurumlardan teyit edilecek, basılı ortamda belge ise Genel Müdürlüğümüz tarafından gerekli görülürse istenecektir.
Uygulama kapsamında, Genel Müdürlüğümüz ve il müdürlüklerimiz için mücavir illerden oluşan görev alanları belirlenmiş olup başvuru mercinin belirlenmesinde, başvuru sahibinin adres kayıt sisteminde kayıtlı ikametgah adresi esas alınmıştır."

-Başvuru merkezlerinin görev alanlarına giren iller-

-Genel Müdürlük: Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bartın
-Antalya İl Müdürlüğü: Antalya, Burdur,Isparta
-Adana İl Müdürlüğü: Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye
-Afyonkarahisar İl Müdürlüğü: Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya, Uşak
-Bursa İl Müdürlüğü: Bursa, Bilecik,Yalova
-Çanakkale İl Müdürlüğü: Çanakkale, Balıkesir
-Diyarbakır İl Müdürlüğü: Diyarbakır, Bingöl, Bitlis, Batman, Elazığ, Hakkari, Malatya, Siirt, Şırnak, Van
-Edirne İl Müdürlüğü: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
-Erzurum İl Müdürlüğü: Erzurum, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli
-Gaziantep İl Müdürlüğü: Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis
-İstanbul İl Müdürlüğü: İstanbul, Düzce, Kocaeli,Sakarya
-İzmir İl Müdürlüğü: İzmir, Manisa
-Kayseri İl Müdürlüğü: Kayseri, Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Sivas, Yozgat
-Konya İl Müdürlüğü: Konya, Aksaray, Karaman
-Muğla İl Müdürlüğü: Muğla, Aydın, Denizli
-Samsun İl Müdürlüğü: Samsun, Amasya, Çorum, Sinop, Ordu,Tokat
-Şanlıurfa İl Müdürlüğü: Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin
-Trabzon İl Müdürlüğü: Trabzon, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Giresun,Rize

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap