Yerli arazi aracında sona gelindi

İstanbul'da ağır sanayi üzerine faaliyet gösteren BTG firmasınca geliştirilen yerli arazi aracında sona gelindi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Elektronik sistemleri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde yapılacak aracın, diğer bileşenleri BTG firması tarafından üretilecek. 

BTG Genel Müdürü Birol Arıcan, 4x4 özelliğindeki arazi aracının tasarım aşamasının tamamlandığını, patent işlemlerinin sürdürüldüğünü, temmuz ayında prototipinin tamamlanacağını söyledi.

Türkiye şartlarında otomotiv sektöründe artık montajdan çıkıp üretim ve belirli bir markaya yoğunlaşılması gerektiğine işaret eden Arıcan,  "KSÜ'den  aldığımız destekle, Türk yazılımı, Türk mantığı ve Türk mühendisliği ile yerli arazi aracımızı üreteceğiz" diye konuştu.

Dünya şartlarında hatta bir adım öne geçebilecek bir araç oluşturabilmek istediklerinin altını çizen Arıcan, "Marka ve insanların alışkanlıklarını göz önüne alırsak, bununla ilgili ihtiyaçlar özellikle binek araç tarzında değil arazi, özel ihtiyaç ve askerimizin, polisimizin kullanabileceği bir araç üzerinde çalıştık" dedi.

Arıcan, KSÜ ile işbirliği yaptıkları çalışmada, aracın üretim aşamasına gelindiğini belirtti. Aracın, tek şase, tek dingil üzerine, 7 ton taşıyabileceğini, aks ve diferansiyel motor kontrol sistemlerinin elektronik olacağını dile getiren Arıcan, "SUV (spor amaçlı taşıt) modelin yanında üst teknoloji binek araçların kullandığı her türlü elektroniği, bu aracın üzerine adapte ederek bir arazi ve özel kullanım aracı dizayn ettik" şeklinde konuştu. 

Yakında araçla ilgili tanıtım yapacaklarını anlatan Arıcan, "Temmuz ayında aracın prototipi tamamlanacak. KSÜ ve BTG olarak bizler, yoğun bir çalışmayla özel gayretle projemizi tamamladık. Pek yakında aracımızla ilgili genel tanıtımları yapacağız. En önemli özelliklerinden biri 7 ton yük kapasitesiyle sınıfında bir ilk olmasıdır" ifadelerini kullandı.

KSÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahit Güneş ise arazi aracının elektronik kontrol ünitesinin üniversitede tasarlanacağını söyledi.

Etiketler