8 °C

Başbakan, Putin ile görüştü

Başbakan Yıldırım, Rusya lideri Putin ile görüşmesinde 'Geçtiğimiz bir yıllık tatsız dönem, eminim ki artık geride kaldı. İlişkilerimizi yoğunlaştıracağımız alanlar belli, enerji başta geliyor' dediği öğrenildi.

Başbakan, Putin ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile biraraya geldi.

Kremlin Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü.

Görüşmede konuşan Başbakan Yıldırım, "Geçtiğimiz bir yıllık tatsız dönem, eminim ki artık geride kaldı. İlişkilerimizi yoğunlaştıracağımız alanlar belli, enerji başta geliyor. Bugüne kadar yapılan enerji hatları, Mavi Akım, Batı Akım ama şu anda kararlaştırılan Türk Akımı, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkileri sadece geliştirmiyor, aynı zamanda bölgenin, Avrupa'nın da bir anlamda enerji talebine de karşılık verecek önemli bir proje." diye konuştu.

Yıldırım, iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin bununla da sınırlı olmadığını, nükleer enerji santrali kurulması konusunda da çalışmaların karşılıklı olarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nde devam ettiğini belirtti.

Dünkü ziyaretlerinde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin önündeki sorunları açıkça görüştüklerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın konuyu değerlendirdiğini hatırlatan Yıldırım, "Biz de Sayın Başbakanla birlikte bu projeyle ilgili hızlandırma adına neler yapılması lazım geldiğini detaylı bir şekilde konuştuk. En azından birinci fazının 2023'ten önce devreye alınması bizim arzumuzdur. Bu yönde tüm gayreti göstereceğiz. Tarım, turizm, taşımacılık, ticaret, sanayi, birçok alanda karşılıklı yatırımların geliştirilmesi adına yapacağımız işler var. Bunları da konuştuk." ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak da yer aldı.

'Gerçekleştirmek istediğimiz büyük projelerden sadece birisi'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'de, Türkiye ve Rusya arasında neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Görüşmeye ilişkin Kremlin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Putin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en samimi selamlarımızı iletmenizi rica ediyorum. Türk Akımı anlaşmasına dair kanunu imzaladığı için kendisine minnettarız. Bu gerçekleştirmek istediğimiz büyük projelerden sadece birisi" ifadesini kullandı.

Putin şunları kaydetti:

"Bugün (dün) Başbakan Medvedev ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiğinizi biliyorum. (Türkiye-Rusya arasındaki) İşbirliğinde neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Bazı nedenlerden dolayı ticaret hacmimizde büyük bir düşüş yaşandı. İlişkilerdeki bu olumsuz durumu tersine çevirmek için gerekli enerjik adımları atacağımızı umut ediyorum."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Yaman altay Sayın Başbakan Yıldırım çok pozitif akılcı ilk mesajı düşmanlarımızı azaltıp dostlarımızı çoğaltacağız kii bunun faydasını terörden ekonomiye tarımdan turizme görüyoruz ve dünyanın süper bir gücünü lideri putin minnettarİz ifadesini kullanıyor demekki düşman yerine dost üretip bugün piyasaya insanlara umut verilebilir buda belki doların düşmesinin sebebidir yatırım huzur ister güven ister saygınlık ister dostluklar ister önönü görmek ister işte burada Başbakan Yıldırım bir şans Türkiye için inşallah ALLAH korusun Davutoğlu gibi sıfır komşularla sorun diyip rus uçağını düşürme emrini ben verdim diye çumhurbaşkanı ile yarışa girmek gibi bir sonradan döneme girmez Irak hatta Suriye ile aynı dostluk yeniden kurmaliyiz yoksa komşunun yangını mutlaka bizede etki ediyor