Yıldırım'dan saldırıyla ilgili ilk açıklama

Başbakan Kahramanmaraş'ta toplu açılış törenine katıldı.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Kahramanmaraş'ta toplu açılış törenine katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım Kayseri'deki terör saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Terör 15 Temmuz'dan ders almamış diyen Yıldırım, "Adı ne olursa olsun hangi kılıkta, surette gelirse gelsin terör alçaklıktır, insanlık suçudur. Masum insanları öldürmek insanlığı öldürmektir. Terör örgütü şunu bilmelidir ki, Çanakkale ruhu, istiklal ruhu bu millette tam anlamıyla vardır. Bu olaylar terörle mücadele gücümüzü zayıflatmaz, aksina daha da artırır. O yüzden programımızı yapacağız. Kahraman Maraş'tan gereken mesajımızı da hep birlikte vereceğiz" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından notlar;

* Bu milleti hiçbir alçak terör örgütü yıldıramaz. Kahramanmaraş'ın kahraman evlatları İstiklal Savaşı'nda neler yapacağını gösterdi. Değerli kardeşlerim bu sabah erken saatlerde Kayseri'de Zincidere Tugayı'nda şehre haftasonu izni için çıkan askerlerimize canlı bomba ile pusu kuruldu. Şehitlerimiz ve yaralılarımız var. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

* Anadolu toprakları işgal edildiğinde, Kurtuluş Savaşı başlamadan, Sütçü İmam torunları 'Maraş bize mezar olmadan düşmana gülizar olmaz' Sütçü İmam'ın, Rıdvan Hoca'nın şehrinden sesleniyorum. Terörle yıldırmayı düşünenlere, günahsız insanları hedef alarak, ayar vermeye çalışanlar bu millet korkmaz, yılmaz, pes etmez. Maraşlı, Türk milleti diz çökmez, bu bayrak inmez, bu ezanlar dinmez.

* Mehmet Akif'in dediği gibi 'Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz. Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz' Kahramanmaraş her zaman destan yazmıştır. 15 Temmuz'daki direnişinden biliriz. O gece bu meydan sizlerin coşkusu ve inancı ile çınlandı, aydınlandı. Şimdi de aynı coşkuyu burada karşımda görüyorum. Hangi terör örgütü olursa olsun, hangi alçak saldırıyı yaparsa yapsın medeniyet insanlık yolunda kalkınma yolunda Maraş'ı da Türk milletini de döndüremezler.

* Yolumuza kararlıkla devam edeceğiz. Terör örgütleri ülkemizi, Cumhurbaşkanımızı hedef aldılar. Hayatına kastetmeye çalıştılar. Onlar bu milletin gücünü hesap edemedi. Bu asil millet o kadar büyük bir millet ki en zor en sıkıntılı zamanda 7 düveli dize getirdiğini unuttular. Bu güzel ülkenin insanları, Kahramanmaraş'ın yiğit kadınları 15 Temmuz gecesi yazdıkları destanla bütün dünyaya alçaklara boyun eğmediğinizi gösterdiniz. Allah sizden razı olsun. Bu milletle oyun oynanmaz. Bu millet hiçbir zaman esir olmaz.

* O gece demokrasi ve bağımsızlık destanı yazıldı. Ne olursa olsun adı önemli değil bunların hepsi katildir, bunların hepsi eli kanlı terör örgütüdür. İnsanlığın ortak tehditi, düşmanıdır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 'Alayı gelsin, kim gelirse gelsin, önemi yok.'

* Hiçbir terör örgütünün, hiçbir alçak kanlı örgütün kutsalı yoktur, inancı yoktur. Onların işi adam öldürmek, kan dökmektir. İnsanlara ve ülkelere zarar vermektir. Türkiye bunları iyi tanır. 40 yıldır biz bu mücadeleyi yapıyoruz. Dost bildiğimiz insanlara diyoruz ki bunların sırtını sıvazlamayı bırakın, bunları desteklemeyi bırakın, bunlar bir gün gelir sizi de vurur.

* Bir terör örgütü ile diğer terör örgütlerini öldürmek için kullanmak doğru değil. Elbette dik duracağız biz sırtımızı dağa değil, millete yaslıyoruz. Amansızca mücadele edeceğiz. Ülkemizin birliğini bütünlüğünü korumak can ve mal güvenliğini sağlamak için bu mücadele tek kişi kalıncaya kadar devam edecek.

* Türkiye'nin büyümesine kalkınmasına refahına bu alçaklar mani olamaz. Hiçbir güç bizi gelecek hedeflerimizden, kutlu yolculuğumuzdan geri koyamaz. Türkiye bu asil millet kardeşlerim bu mücadeleyi kazanacak. Bana dendi ki 'bugün canlı bomba patladı şehitlerimiz var teröristler saldırı yaptı, programı değiştirelim.' Değiştirmedik, biz programımızı değiştirmeyeceğiz. İşte Maraş, alçaklar... İşte Al Yıldızlı bayrak burada... Ne zaman kiminle gelirseniz gelin... Hakınızdan, topunuzdan hepinizin hakkından gelir. Programlarımızı da yapacağız. Yatırımlarımızı da yapacağız. Maraş'ın Türkiye'nin gelişmesi için terör örgütlerine pabuç bırakmayacağız.

* Bu saldırılar bizim hızlı trenle buluşmamızı geciktirir ama engelleyemezler. Modern havalimanını geciktirir ama engelleyemezler. Otoyolları yapmamıza engel değiller. Bugün burada 500 milyonun üzerinde 60 tesisimizi hizmete açıyoruz. Maraş'ın uzun süredir beklediği 2 tane önemli eseri de başlatıyoruz. Bir tanesi Kahramanmaraş'a çok büyük ve güzel havalimanı terminali yapacağız, onun da temelini atıyoruz.

* Altının başkenti Maraş'ın kuyumcukentinin de temelini atıyoruz. 25 bin kişilik konteyner kentin de açılışı gerçekleştirildi. Bir kez daha şunu sizlerle açık yüreklilikle paylaşmak istiyorum. Bütün dünya bilsin ki bu ülke ilelebet payidar olacaktır. Kahramanmaraş bu ülkenin geleceğine damga vuran şehirlerimizin başında gelmektedir. Bu güzel şehrimiz için ne yapsak azdır. İş, aş istihdamı büyütmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

* 79 milyon vatan evladının mutluluğu için gece gündüz demeden yolumuza devam edeceğiz. Yürürsek yürecek arkamızdan Kahramanmaraş. Bu kutlu yolculuğa devam edeceğiz. Kendinize güvenin, milletinize güvenin Ay-Yıldızlı bayrağınıza sarılın. Kutlu yürüyüşümüz aynen devam ediyor. Bu alçaklar 17-25 Aralık'ta denediler çakıldılar, Gezi Olayları'nda yine derslerini aldılar, yetmedi 6-7 Ekim'de insanları sokağa indirip cinayet işlediler yine akıllanmadılar, Doğu ve Güneydoğu'da hendekler kazdılar, 15 Temmuz'da son vuruşlarını yapmaya kalktılar, asker kılığındaki FETÖ teröristleri milletin tankını silahını uçağını gaspederek insanlarımızın üzerine ateş açtılar, ancak vatandaşımızın göğsündeki imanı, vatandaşımızın göğsündeki bağımsızlık aşkını söndüremediler.

* O karanlık geceyi aydınlık sabahlara döndüren milyonların sayesinde Türkiye dimdik ayakta. Kırsalda dağda bayırda güvenlik güçlerimizin karşısına çıkamayanlar ancak pusu kurabilirler, bu milleti asla yıldıramazlar. Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu alçakların tümüyle milletimizle omuz omuza bir olarak, beraber olarak her türlü şer odakları yok etmeye hazırız. Kahramanmaraş hazır, Türkiye hazır.

* Biz alçakların önünde eğilmeyiz. Ancak Rabbimizin önünde eğiliriz. Hayatın normal akışını devam ettireceğiz, yatırımlarımızı da yapacağız, hizmetlerimize de devam edeceğiz.

Kayseri'deki saldırıya hükümetten tepkilerKayseri'deki saldırıya hükümetten tepkiler

 

İş dünyası terörü lanetlediİş dünyası terörü lanetledi

 

'Şehitlerin 8’inin kimliği belli oldu’'Şehitlerin 8’inin kimliği belli oldu’

 

Kayseri'de komandolar hedef alınmışKayseri'de komandolar hedef alınmış

 

Akar: Terörle mücadelemiz azim ve kararlılıkla sürecektirAkar: Terörle mücadelemiz azim ve kararlılıkla sürecektir

 

Kayseri'de bombalı terör saldırısıKayseri'de bombalı terör saldırısı

 

Etiketler