7 °C

Yine 'bomba' notu

THY'nin İstanbul-New York seferini yapmaya hazırlanan yolcu uçağında yolcu alımının ardından yapılan son kontrolde tuvalette bomba notu bulundu

Yine 'bomba' notu

THY'nin İstanbul-New York seferini yapmaya hazırlanan uçağının tuvaletinde bomba notu bulundu. Uçaktaki incelemede herhangi bir bulguya rastlanmadı. 

Alınan bilgiye göre, ikisi çocuk 283 yolcusuyla New York seferine hazırlanan THY'nin TK 001 uçuş numaralı Boeing 777 tipi uçağında, Atatürk Havalimanı'nda yolcu alımından sonra yapılan son kontrolde kabin ekibi tarafından tuvalette bomba notu bulundu.  

Yolcular terminale alınırken, polis ekipleri güvenli alana çekilip bomba prosedürü uygulanan uçağın kabin içi ve kargolarında arama yaptı. Uçakta herhangi bir bulguya rastlanmadığı öğrenildi. 

Kontrollerin ardından yolcularını gecikmeli olarak almaya başlayan uçağın kısa süre içinde havalanacağı bildirildi.

5'inci bomba notu

THY uçaklarında son dönemlerde asılsız bomba ihbarlarının yanı sıra bu zamana kadar uçağın tuvaletlerine yazılı olarak bırakılan 5 bomba notu ihbar gerçekleşti. 29 Mart'ta THY'nin İstanbul-Tokyo seferini yapan "Rumeli" adlı Boeing 777 tipi yolcu uçağı, "C4 cargo"(kargo C4 var) yazısı nedeniyle Sinop üzerinden Atatürk Havalimanı'na geri döndü. İhbar asılsız çıktı.

30 Mart tarihinde THY'nin İstanbul-Sao Paulo seferini yapan Boeing 777 tipi yolcu uçağı tuvaletinde bomba notu bulunması nedeniyle Kazablanca'ya acil iniş yaptı. Yapılan controller sonucu ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı. 17 Nisan'da İstanbul'dan İsviçre'nin Basel şehrine gitmek için havalanan "Serik" adlı THY'nin Boeing 737-800 tipi uçağının tuvaletinde "bomba" notu bulundu. 

Uçak, Sırbistan hava sahasından Atatürk Havalimanı'na geri döndü. 18 Nisan'da ise İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan saat 01:00'de Tokyo'ya havalanacak olan TK52 sefer sayılı THY uçağında yine tuvaletinde bomba notu bulundu. Uçak ve bagajlarda yapılan kontroller sonrası ihbarın asılsız çıktığının ortaya çıkması üzerine uçak 4 saat gecikmeli olarak havalandı.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap