Zekeriya Öz, ikinci kez ihraç edildi

HSYK 2. Dairesi, daha önce meslekten ihraç edilen savcı Öz'ün, attığı tweetler nedeniyle yürütülen soruşturmada ikinci kez ihracına karar verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Zekeriya Öz hakkında sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kendiliğinden harekete geçerek inceleme kararı almıştı. Zekeriya Öz hakkında, bu iddialarla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. 

Alınan bilgiye göre, HSYK 2. Dairesi, "Dubai tatili, Fatih Belediyesi'nde imar işlerinde aracı olması, yurt dışında bulunduğu dönemde kendisini işe başlayıp ayrılmış göstermesi" nedenleriyle daha önce meslekten ihraç edilen Zekeriya Öz'ün, attığı tweetler nedeniyle yürütülen bu soruşturmada da tekrar ihracına karar verdi.

Dairenin kararını, Hakimler ve Savcılar Kanunun 69. maddesinin son fıkrasına göre aldığı öğrenildi. Kanunun 69. maddesi, "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir" hükmünü içeriyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir