13 °C

Zonguldak'a 2,4 milyar dolarlık yatırım

Çatalağzı beldesinde inşası sürdürülen santralin 160 megavatlık ünitesinde deneme çalışmalarına başlandı.

Zonguldak'a 2,4 milyar dolarlık yatırım

ZONGULDAK - Zonguldak'ın Çatalağzı beldesinde Eren Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından inşası sürdürülen santralin 160 megavatlık ünitesinde deneme çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Eren Holding iştiraklerinden Eren Enerji tarafından 1997 yılında yapımına başlanan santralin tam kapasite hayata geçirilmesi ile bir yılda üretilen toplam enerji miktarı 9,5 milyar kilovatsaat olacak.

Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 5'ini karşılayacak santralde üretim Keban Barajı'nın ürettiği enerjinin iki katı, Atatürk Barajı'nın ürettiği enerjinin ise yüzde 30 fazlası olacak.

Gerçekleştirilecek 1360 megavat kapasiteli kömüre dayalı 1,5 milyar dolarlık yatırım değerine sahip üç aşamadan oluşan projenin ilk aşaması 160 megavatlık dolaşımlı akışkan yataklı santralde deneme çalışmaları başladı.

İkinci ve üçüncü etap yatırımların her birinin kapasitesi 600 megavat olan tesisler de bu ve önümüzdeki yıl devreye girecek.

Ayrıca santrallerin kömür ihtiyacını karşılamak amacıyla da 170 bin DWT'lik gemilerin yanaşabileceği Karadeniz Bölgesi'nin en büyük limanı inşası da devam ediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.