15 °C

Denizcilik sektörü 2017'den umutlu

2016'nın son iki ayında gemi ve yat ihracatı yılın en yüksek seviyesine çıktı. Sektör 2017'den umutlu.

Denizcilik sektörü 2017'den umutlu

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, zorlu koşullara rağmen Türk denizcilik sektörünün 2017'den umutlu olduğunu söyledi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Kalkavan, gemi ve yat ihracatının geçen yılın son 2 ayında en yüksek değerlerine ulaştığını bildirdi.

Kalkavan, "2016'nın son 2 ayını gemi ve yat ihracatında rekor seviyede kapattık. Kasımda yüzde 166,88 ile aylık bazda yılın en yüksek artış oranına ulaştık. Yüzde 154,9'la aralık ayında yılın en yüksek ikinci artış oranını yakalayan sektörümüz, bu dönemde 156 milyon 404 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.

Geçen yıl denizcilik açısından önemli gelişmelerin yaşandığını kaydeden Kalkavan, "Su üstü askeri gemi ihtiyaçlarımızın tamamının yurt içi tersanelerimizden karşılanması, savunma sanayi projeleri, KOBİ'lere ve ihracatçılara Kredi Garanti Fonu desteği verilmesi, Türk sahipli yabancı bayraklı yatların Türk bayrağına geçmelerine dair getirilen kolaylıklar, 2016 yılında sektörümüze moral veren önemli gelişmelerden" diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap