4 °C

Irak petrolü için 'tanklar' bekleniyor

Enerji Bakanı Yıldız "Ceyhan'da tanklar dolduktan sonra artan Irak petrolünün dünya piyasalarına sunulmasını sağlarız" açıklamasında bulundu

Irak petrolü için 'tanklar' bekleniyor

ANKARA - Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ceyhan'da tanklar dolduktan sonra artan Irak petrolünün Irak adına dünya piyasalarına sunulmasını sağlayacaklarını söyledi.

NTV'nin canlı yayında sorularını yanıtlayan Yıldız, Kuzey Irak tarafından gönderilen ve Ceyhan'da depolanan petrolün önümüzdeki dönemde nasıl değerlendirileceğine dair bir soruya, "Tanklarımızda petrol dolduktan sonra taşar; biz taşan miktardan başlayarak mutlaka onun dünya piyasalarına sunulmasını isteriz. Irak adına bunların sunulmasını sağlarız" dedi.

Petrolün dünya piyasa fiyatlarında ihale yöntemiyle Iraklılar tarafından satılacağını kaydeden Yıldız, "Bu petrolü biz satmıyoruz, bu petrolü Iraklılar satacak. Yaptıkları ihalelerle ister Türkiye'de Tüpraş aracılığıyla ister başka ülkelerdeki aracılar vasıtasıyla bunlar rahatlıkla yapılabilir. 30 Nisan (Irak'ta yapılacak seçimler) öncesi ya da sonrası hangi zamana denk geliyorsa dünya piyasalarına sunulur" dedi.

Kuzey Irak tarafından yapılan ve bu yılın başında testleri yapılan hattan düşük volümlü de olsa petrol akışı sağlanıyor ve bu petrol Ceyhan'da depolanıyor. Bağdat, Kuzey Irak yönetiminin ihracat yapma yetkisinin olmadığını belirterek, bu tür bir adıma şiddetle karşı çıkıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.