22 °C

Narenciyede ihracat sezonu başladı

Narenciye sektöründe 2014-2015 ihracat sezonu açıldı. NTG Başkanı Kavak, tanıtım faaliyetlerinde bulunduğu Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artış beklediklerini aktardı

Narenciyede ihracat sezonu başladı

MERSİN - Yıllık ortalama 3.6 milyon ton üretimi ve 1 milyar doları aşan ekonomik değeriyle özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde doğrudan ya da dolaylı 5 milyon kişinin geçimini sağlayan narenciye sektöründe 2014-2015 ihracat sezonu açıldı. 

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Narenciye Tanıtım Grubu (NTG) Başkanı Ali Kavak, yaptığı yazılı açıklamada, yeni ihracat sezonun açılmasıyla tüm ihracatçıların verimli bir dönem geçirmesini temenni ederek yeni pazarlarda ürün yelpazesinin arttığı karlı bir sezon dileğinde bulundu. 

NTG'nin faaliyete girdiği 2009 yılından bu yana gerek değer gerek miktar bazında narenciye ihracatında yüzde 16'lık artış gösterdiğini belirten Kavak, şöyle devam etti: 

"İlk yıl 800 milyon dolar olarak gerçekleşen narenciye ihracatı, 2013 yılında 931 milyon dolara ulaştı. İhracatımız açısından önem arz eden narenciyede, bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın azim ve kararlılığı ve NTG'nin özverili çalışmalarıyla yeni pazarlar bulmak ve ülke ihracatımızı artırmak amacıyla bütün aşamalarında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak ciddi mesafeler kat ettik. Geride bıraktığımız 2013 yılının ocak-aralık döneminde Türkiye geneli narenciye ihracatımız 1 milyar 371 milyon 156 bin kilogram iken bunun ülke ekonomisine katkısı 931 milyon dolar olarak belirlendi. Üretim ve ihracatı her geçen yıl artan yaş sebze-meyve ihracatımızın yarısını karşılayan önemli bir meyve grubu olan narenciyenin yeni ihracat sezonu bugün itibariyle başlamıştır. Bütün ihracatçılarımız için verimli bir ihracat sezonu olmasını diler, yeni pazarlara açıldığımız, ürün yelpazemizin arttığı karlı bir sezon olmasını temenni ederim." 

Kavak, geçen yıl Türkiye genelinde toplam 102 ülkeye narenciye ihracatı yaptıklarını bu yıl da hedef olarak belirlenen ülkelerin tamamına narenciye ihracatında artışı gerçekleştirmeyi umut ettiklerini kaydetti. 

Narenciye ihracatında belirlenen hedef ülkeler arasında olan ve NTG'nin tanıtım faaliyetlerinde bulunduğu Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerde artış beklediklerini aktaran Kavak, "2013 yılında dünya genelinde diğer tedarikçi ülkeler ile karşılaştırıldığında ülkemiz narenciye ihracatında üçüncü sırada yer alıyor" ifadesini kullandı. 

Kavak, NTG'nin 55 ülkenin katıldığı Akdeniz Mutfak Günleri gibi uluslararası etkinliklerin yanı sıra Berlin Fruit Logistica, Iran Agro Food, Irak Agro Food, World Food Moscow, Asia Fruit Logistica, Fresh Produce Ukraine gibi fuarlarda gerçekleştirdiği tanıtım aktiviteleriyle dikkatleri Türk narenciyesinin üzerine çektiğini vurguladı. 

Türk narenciyesi için yeni pazarlar sağlamak için büyük bir özveriyle çalıştıklarını anlatan Kavak, narenciye ihracat sezonunun 15 Haziran'da sona ereceğini belirtti.