18 °C

Patates üreticisi acil pazar arıyor

Niğde Ziraat Odası Başkanı Kenar: "Önümüzde yaklaşık 2 aydan daha az bir süre var. Pazar bulamadığımız takdirde patatesler nisan ayının ortasında filizlenir. Sorunun aşılması için ihracatın canlanmasını bekliyoruz" dedi.

Patates üreticisi acil pazar arıyor

Türkiye de patates üretiminde yaklaşık 1 milyon ton ile birinci sırada yer alan Niğde de, üretici ve ihracatçılar, depolarda bekletilen 400 bin ton patatesin elde kalmasından endişe ediyor. Geçen yıl tarlada ve depoda kilogramı 30-40 kuruştan satılan patatesin, bu yıl maliyetlerin yükselmesine rağmen fiyatının aynı kalması ve bazı ülkelerde başlayan gümrük vergisi uygulaması, üreticileri endişelendirdi.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, ihracatın başlamasıyla depolarda bulunan 400 bin ton patatesin satılacağını, havanın ısınması nedeniyle meydana gelecek filizlenme riskinin de ortadan kalkacağını söyledi.

Kenar, Türkiye'nin patates ambarı Niğde de yaklaşık 1 milyon ton üretim yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: "Depolarda 400 bin ton patates bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl patates ihracatı ve iç piyasa satışı biraz daha hızlı olmuştu. Bu yıl ise daha düşük olduğunu görüyoruz. Önümüzde yaklaşık 2 aydan daha az bir süre var. Pazar bulamadığımız takdirde patatesler nisan ayının ortasında filizlenmeye başlar. Sorunun aşılması için ihracatın canlanmasını bekliyoruz."

Depoda 40 kuruş, markette 1.5-3 lira

Suriye ve Irak a patates ihracatı yapıldığını ancak savaş bölgesine geçilemediğini anlatan Kenar, "İhracatçılarımızın da Irak'ta gümrük uygulamasından sıkıntı yaşadıklarını biliyoruz. Geçen yıl patatesin kilogramını yaklaşık 30 kuruşa satıyorduk, bu yıl maliyetlerin artmasına rağmen 30- 40 kuruş civarında satılıyor. Bu da çiftçilerimizi memnun etmemektedir. Şu an patatesin maliyeti 60-70 kuruş. En kaliteli patates 50 kuruşa satılsa dahi maliyetini kurtarmadığını görüyoruz. Bir an önce komşu ülkelere ihracat yapılabilmesi. Gidiyor ama biraz daha hızlandırılması çözüm olacaktır" dedi. Kenar, depodan 40-50 kuruş civarında satılan patatesin pazarda ve marketlerde 1,5-3 liradan satılmasının hem çiftçiyi hem de tüketiciyi üzdüğünü ifade etti.

Irak'ta da daralma var

Patates paketleme işletmesi sahibi ve ihracatçı Ünal Topal ise bu yıl en fazla Irak a patates sattıklarını aktararak, "Çiftçiden patatesin kilogramını 25 ya da 30 kuruştan alıyoruz. Bu da çiftçinin maliyetini karşılamamaktadır. Türkiye de ürünü bitiremiyoruz, yurt dışına çıkarmamız gerekiyor" dedi.

Zeytinyağı ihracatı ortalamaların altında kaldıZeytinyağı ihracatı ortalamaların altında kaldı

"Teşvike ihtiyacımız var"

Geçen yıl ihracat teşviği dolayısıyla Ortadoğu'ya günlük yaklaşık 150 ton sevkıyat yaptıklarını, bu yıl ise bunun 25 tona düştüğünü dile getiren Ünal, "Bu sene henüz verilmedi. Gönderdiğimiz ürünlerimiz beğeniliyor ancak rekabet gücümüz zayıf kalıyor" ifadelerini kullandı.

Patates üreticisi Serdal Baştürk de ürünün büyük kısmını tarladan 20 kuruşa sattıklarını söyledi. Ürünün depoda 40-45 kuruş olduğunu ve ihracatın acilen desteklenmesi gerektiğini belirten Şentürk, "Şu an köylünün yapabileceği hiçbir şey kalmadı. 60 güne kadar satılmadığı takdirde ürün bozulacak" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap