Türkiye’nin gıda ihracatçılarına, Bosna Hersek’ten büyük fırsat

Her gün sayısız ilanı kullanıcılarına sunan Turkishexporter, dünyanın birçok ülkesinde ithalatçıların sesi olurken, ihracatçılara ise yeni imkanlar ve fırsatlar sunmaya devam ediyor. Bugün kullanıcılarına verimli bir e-ihracat deneyimi sunan bu platforma Bosna Hersek’ten bir ithalat talebi bırakıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye’nin dünyada en tanınmış e-ihracat platformu TurkishExporter’a her gün yüzlerce iş ve ihracat fırsatı gelir ve bu işlerin tamamı aynı gün üretici ve ihracatçı firmalarla buluşmak üzere ithalatçılar sekmesinde yayına girer. Her gün gelen çeşitli gıda ürünlerinin de ilanlarını yayınlayan bu platforma bugün Bosna Hersek’ten bir ilan geldi.

Bu kapsamda Bosna Hersek’te çeşitli ürünlerin ithalatı ve ihracatı konusunda faaliyet gösteren bir firma, önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyarete geleceğini belirterek, Türkiye’deki üreticilerden kuru meyve, meyve püresi ve bal ithalatı gerçekleştireceğini belirtti.  Bosna Hersek’ten gelen bu ihracat fırsatlarını görmek isteyen üreticiler, Forie’de bir basic üyelik başlatıp ithalatçı firmanın detaylarına ulaşabilirler.

Tek tık ile Bosna Hersek pazarına kolayca ulaşın

Türk üreticiler ve ihracatçıları için Bosna Hersek pazarına yönelik artık yeni bir ticaret bilgi kaynağı mevcut: "Forie Databank" Bu kaynak, ihracatçılara büyük fayda sağlayacak bir adres bankası işlevi görüyor. Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, Bosna Hersek’teki potansiyel ithalatçılar, toptancılar ve mağaza zincirleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye kuru meyve ihracatında yükselişte

Türkiye’de üretilen kuru meyveler, kaliteli ve aromasının iyi olması sebebiyle dünyada oldukça talep görüyor. Türk üreticiler ise bu talebi karşılarken yüksek katma değerli mamulleri artırarak pazarlarda söz sahibi olmak istiyor. Bu kapsamda 2023 yılının ikinci yarısında uluslararası fuarlar ve tanıtım çalışmalarıyla Türkiye’deki üreticilerin dünyanın farklı kıtalarında yeni pazar arayışı devam ederken, mevcut pazarlardaki paylarının da artırılması hedefleniyor.

Türkiye’nin kuru meyve ihracatında yaşadığı bu olumlu gelişmelerle birlikte, üretim ve ihracatta dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde ihracat arttı. Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre; kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı ihracatı bir sezonda yüzde 5 artarak 1,1 milyar dolara yükseldi.