9 °C

"Gezi Parkı olaylarının zararını esnaf çekiyor"

"Gezi Parkı olaylarının zararını esnaf çekiyor"

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Gezi Parkı odaklı olayları sırasında zarar gören esnafın vergisini, sigorta, personel giderleri ve piyasaya olan borçlarını ödeyemez duruma geldiğini belirterek, "Gezi Parkı olaylarının zararını esnaf çekiyor" ifadesini kullandı. 

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, eylemler uzayıp, eylemciler marjinalleştikçe zararın daha da büyüdüğünü kaydetti. 2 ayı geçen sürede esnafın iş yapamadığına işaret eden Palandöken, vatandaş çarşıya çıkamadığı için alışverişin durma noktasına geldiğini, Taksim esnafının zararını bayramda karşılamayı umduğunu bildirdi. 

Gezi Parkı eylemlerinin İstanbul'da turizm sektörünü durma noktasına getirdiğini öne süren Palandöken, eylemlerin yarattığı korkunun bölgedeki otellerin boşalmasına, Türkiye'yi tercih eden turistlerin Yunanistan gibi komşu ülkelere kaçmasına neden olduğunu kaydetti. 

Taksim'in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olduğuna dikkati çeken Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Bu olaylar sırasında birçok turist mağdur olduklarını dile getirerek Türkiye'yi terk etti. Sadece İstanbul değil tüm Türkiye’de yurt dışından yapılan kongre ve seminerlerin iptal edildiğini duyuyoruz. Esnaf çok kötü duruma düşürüldü. Esnafımız normal cirosunun ancak yüzde 20’sini yapabiliyor. Kayıp oranı yüzde 80’ler seviyesinde. Kapalıçarşı bile olaylardan iş kaybı yaşadı. En önemlisi bu süreçte Gezi Parkı eylemlerini bahane eden birçok ülke; vatandaşlarına, Türkiye'ye gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Gezi Parkı olayları sırasında zarar gören esnaf vergisini, sigorta, personel giderleri ve piyasaya olan borçlarını ödeyemez duruma geldi. Gezi Parkı olaylarının zararını esnaf çekiyor." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.