18 °C

TESK'ten bayram öncesi 'gıda' uyarısı

TESK Başkanı Palandöken, "Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar bilmedikleri yerlerden, merdiven altı yerlerden sağlıksız gıda alışverişi yapmamalıdır" dedi.

TESK'ten bayram öncesi 'gıda' uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı öncesi piyasalardaki alışverişlerin hız kazandığını belirterek, "Vatandaşlar bilmedikleri yerlerden, merdiven altı yerlerden sağlıksız gıda alışverişi yapmamalı" uyarısında bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, sadece bayramlarda ortaya çıkan, çarşı, pazar ve sokaklarda dükkanların önünde tezgah açan, kaldırımları işgal eden korsan satıcılara mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Yetkililer tarafından çarşı pazarın hijyenik bakımdan ve fiyat yönüyle kontrol edilerek, denetimlerin artırılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, denetim sırasında satış yapanlardan esnaf oda kayıtlarının istenmesinin önemine işaret etti.

Palandöken, "Kurban Bayramı öncesi vatandaşlar bilmedikleri yerlerden, merdiven altı yerlerden sağlıksız gıda alışverişi yapmamalıdır. Kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkarın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bayram dolayısıyla piyasanın hareketlenmesini beklediklerini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Geçen sene 6 günlük bayram tatilinde 851 bin 948 büyükbaş, 2 milyon 331 bin 917 küçükbaş kurban kesilmişti. Geçen sene kesilen kurbanlık sayısını baz alırsak bu sene piyasaya 6,5-7 milyar lira girecek. Kredi kartlarıyla da 4 milyar liralık bir harcama yapılmıştı. Bu sene de Kurban Bayramı'nın 9 günlük tatil olması turizm bölgelerinin de hareketlenmesini sağlayacak, ekonomiye bir hareket getirecektir."

"Uzakdoğu malı bıçaklara dikkat"

 Uzakdoğu'dan getirilen ucuz mallar arasında kalitesiz kurban bıçaklarının da olduğuna dikkati çeken Palandöken,  bayram nedeniyle kalitesiz bıçak, satır ve baltaların işportalardaki tezgahlarda satılmaya başladığını bildirdi. İstenmeyen olaylara meydan vermemek için bu tür ürünlerden uzak durulması gerektiğini ifade eden Palandöken, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 "Çünkü bu bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasap için hem de kurban için eziyet vermektedir. Ayrıca bilenmesi ve masatlaması zordur. Kurbanın derisi yüzülürken zarar vermektedir. Halbuki bizim dünyaca ünlü TSE damgalı, logolu Bursa'da, Sürmene'de üretilen çelik bıçaklar kolay kolay körelmemekte ve yapılan işten daha iyi verim alınmaktadır. Kurbanlık kesmek ustalık ister, mutlaka görevli kasaplarımıza kurbanlarınızı kestirin."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap