TİSK: Asgari ücret artışına muhalifiz

TİSK, asgari ücret artışından kaynaklanacak yükün büyük kısmının işletmelere bırakıldığını belirterek, 'karara muhalif kaldık' açıklamasında bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararına muhalif kaldıklarını bildirdi.  

TİSK'ten yapılan açıklamada, 2016 yılı tüketici enflasyonu yüzde 8 düzeyinde iken, asgari ücretin yüzde 30 oranında artırılması ve artıştan kaynaklanacak yükün büyük kısmının işletmelerin üzerine bırakılmasının, birçok alandaki ekonomik dengeyi olumsuz yönde etkileyeceği savunuldu. 

'Türkiye ihracatını olumsuz etkileyecek'

Söz konusu ücret artışının, işletmeleri zor durumda bırakacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:  

"Ülkemiz ekonomisinde işsizliğin arttığı, enflasyonun yükselme eğilimi gösterdiği, ihracatın gerilediği, işletmelerin uluslararası alanda rekabetçiliğinin ve faaliyet karlarının giderek zayıfladığı, yerli ve yabancı yatırımların yetersiz olduğu bir dönem yaşanmakta iken, asgari ücretin tespitine ilişkin olarak Anayasa'nın 55. maddesine yer alan hususlar dikkate alınmadan belirlenen asgari ücretin işverene maliyetindeki artış, işletmeleri çok zor koşullara sürükleyecektir.

Asgari ücret tüm ücretlerin temelini oluşturduğundan, söz konusu aşırı artış en yüksek ücretler dahil bütün ücret kademelerini yukarı itecek ve işgücü maliyetlerini iç ve dış piyasalarda yabancı firmalarla rekabet edilemez seviyelere çıkarmanın yanı sıra, çalışma barışını ve toplu iş sözleşmesi düzenini de olumsuz etkileyecektir. Bu yönde belirlenen asgari ücret yeni istihdam yaratılmasını da güçleştireceği gibi, yalnız işveren ve işletmeleri değil, kayıtlı istihdamda son yıllarda yakalanan başarıyı ve orta vadede çalışanları da olumsuz etkileyecek mahiyettedir."

Komisyon kararının; belirtilen olumsuz etkilerin dışında ayrıca, Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkileyeceği, istihdam kayıplarına neden olacağı, işsizliği artıracağı, kayıtdışılığı büyüteceği ve maliyet artışı yüzünden enflasyonu yükselteceği öne sürülen açıklamada, "Belirtilen gerekçeler çerçevesinde komisyon kararına muhalif kaldık" ifadesine yer verildi.