9 °C

TÜSİAD'dan 'denetim' açıklaması

TÜSİAD, "Vergi denetim çalışmaları evrensel ölçütte olmalı, kamuoyunda cezalandırma algısı yaratması vahim sonuçlar doğurabilir" açıklamasını yaptı.

TÜSİAD'dan 'denetim' açıklaması

İSTANBUL - TÜSİAD, özerk bir vergi denetim yapısının sağlanması ve her türlü düzenleme, denetleme faaliyetinin evrensel piyasa ekonomisi ölçütleri çerçevesinde geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek; yürütülen denetim çalışmalarının kamuoyunda bir cezalandırma algısı yaratmasının, bu algının gerçek olması kadar vahim sonuçlar doğurabileceğini açıkladı.

TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, piyasa ekonomilerinin sağlıklı gelişimi açısından denetleyici kurumların bağımsızlığının vazgeçilmez olduğu; bununla birlikte objektif vergi denetiminin sağlanması ve kayıtdışı ile mücadele için özerk bir vergi denetimi yapısının tesis edilmesi gerektiği belirtilerek şöyle denildi:

"Piyasa ekonomilerinin en temel unsuru olan bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlıklarına olan güvenin sorgulanabileceği bir ortamın yaratılması adalet duygusunu ve kamu vicdanını yaralayarak, hukuk devleti ilkesini zedeleyecek, güven ortamını sarsacaktır. Yürütülen denetim çalışmalarının kamuoyunda bir cezalandırma algısı yaratması, algının gerçek olması kadar vahim sonuçlar üretme potansiyeline sahiptir" denildi.

Türkiye'nin küresel itibarının bozulmasına yol açacak her türlü olumsuz tutumdan kaçınılması gerektiği vurgulanan açıklamada; denetimin kamuda ve özel kesimde itibarı gözeten, şeffaf, adil, yapıcı bir yaklaşımla icra edilmesinin ve adaleti sorgulatmadan sonuçlandırılmasının Türkiye'nin itibarı açısından son derece önemli olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Her türlü düzenleme ve denetleme faaliyetlerinin evrensel piyasa ekonomisi ölçütleri çerçevesinde geliştirilmesi ve sürdürülmesini ümit ediyor, piyasa ekonomisi ve hukuk devleti standartlarımızın geliştirilmesi yönündeki yapısal reform çalışmalarının hızlandırılarak sürdürülmesinin ekonomimize ve demokrasimize güç kazandıracağına inanıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Koç'un şirketleri denetlenmişti

Geçtiğimiz hafta Koç Holding'in iştiraklerinden Tüpraş, Aygaz  ve Opet'e vergi incelemesi başlatılırken; Maliye Bakanlığı söz konusu mükelleflerin kanuni merkezlerinde mahkeme kararına dayanarak aramalı inceleme faaliyeti başlatıldığını açıklamıştı.

Söz konusu süreç, denetimlerin Gezi Parkı olayları ile ilişkili olabilceği yönünde bazı yorumları da beraberinde getirmişti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.