13 °C

Hipertansiyon hastaları için sağlıklı oruç rehberi

Ramazan ayını sağlık problemleri yaşamadan atlatmak için yapmanız gerekenleri Hastane Derindere Kardiyoloji Uzmanı Dr. Reyhan Kahraman Akman anlattı.

Hipertansiyon hastaları için sağlıklı oruç rehberi

Oruç tutmak, kronik hastalığı olanlar ya da sürekli ilaç kullananlar için ayrıca dikkat gerektiriyor. Çünkü bazı şeyleri eksik bırakır ya da göz ardı ederseniz bu süreci birtakım sağlık riskleriyle geçirme olasılığınız var. Bu durum hipertansiyon hastaları için biraz daha riskli. Çünkü ani basınç değişimleri oruç nedeniyle her hangi bir müdahale yapılamadığında ölümcül sonuçlar doğurabilir. Peki hipertansiyon hastaları ramazan ayını nasıl geçirmeli? Öncelikle hipertansiyon hastaları için de sağlıklı oruç tutmak mümkün. Olay iyi bir planlama ve titizlik gerektiriyor.
Ramazan ayını sağlık problemleri yaşamadan atlatmak için yapmanız gerekenleri Hastane Derindere Kardiyoloji Uzmanı Dr. Reyhan Kahraman Akman anlattı. İşte Akman'ın hayati önerileri...

• Kan basıncınız bir veya iki ilaçla kontrol altına alınabiliyorsa ve ilaçlarınızı aksatmayacaksanız, hekiminizle görüşüp kan basıncı kontrolünüzü sağladıktan sonra oruç tutabilirsiniz.

• Tansiyonunuzu sabah-akşam düzenli olarak ölçün.

• İftarda mümkün olduğunca az ve yavaş yiyin. Gıdaları çok iyi çiğneyin. Hafif bir çorba ya da bir salata ile başlayıp bir süre ara verdikten sonra yemeğe devam edin.

• Tuzu günde 4 gramı (1 silme çay kaşığı tuz 2 gr), geçmeyecek şekilde ölçülü tüketin.

• Vücut ağırlığınıza göre 1.5-2 litresi su olacak şekilde ayran, soda, taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz.

• Fazla kahve ve demli çay içmekten kaçının.

• Sofranızda sosis, salam, sucuk, pastırma, turşu, tuzlu kraker ve bisküvi gibi gıdalara yer vermeyin. Sebze, kurubaklagil ve protein ağırlıklı beslenin.

• Şerbetli tatlılardan uzak durun; canınız tatlı istiyorsa sütlü ya da meyveli olanları haftada 2 defayı geçmeyecek şekilde tüketin. Börek ve kızartma türü gıdaları tüketmemeye çalışın.

• Mutlaka sahura kalkın. Günlük kalori miktarınızı sahur dâhil olmak üzere 3-4'e bölün. Ramazan öncesinde kapsamlı bir fizik muayene, tansiyon, EKG, açlık kan şekeri, kolesterol, karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerini mutlaka yaptırın.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.