Enerji Zirvesi

Tevfik GÜNGÖR
Tevfik GÜNGÖR OLAYLARIN İÇİNDEN gungoruras@superonline.com

İstanbul’daki Dünya Petrol Zirvesi toplantıları dün sona erdi. 22’inci Dünya Petrol Zirvesi Türk ekonomisi için önemli idi, ama Ayşe Hanım Teyzem için de önemli.

Enerjinin; (1) Bulunabilirliği, (2) Fiyatı. Hem ekonomiyi, hem Ayşe Hanım Teyzem’i ilgilendiriyor.

Ayşe Hanım Teyzem sabah kalkınca gaz ocağını yakıyor. Akşama kadar TV izliyor, ütü yapıyor. Akşam olunca lambaları yakıyor. Elektrik kullanıyor. Ali Rıza Bey Amcam’ın oğlunun çalıştığı fabrikada makineler elektrikle işliyor. Çiftçi Recep, tarım yaparken mazot, gübre kullanıyor.

Halkımızın bindiği dolmuş, yollarda dolanan otobüs, kamyon petrol yakıyor.

Biz gazı, petrolü ithal ediyoruz. Gaza, petrole dolar ödüyoruz.

Dünya’da enerji fiyatları son iki yıldır geriledi.

2015 yılında enerji faturamız 55 milyar dolardan 38 milyar dolara gerilemişti. 2016 yılında 38 milyar dolardan 27 milyar dolara geriledi. Petrol faturası yarı yarıya ucuzladı.

Petrol fiyatları enerji faturamızın büyüklüğünü belirliyor. Petrol faturası toplam ithalat harcamalarının önemli bölümünü oluşturuyor.

Dünyada enerji fiyatının ucuzlaması, içeride doğalgaz ve elektrik fiyatlarının, petrol ve mazot fiyatlarının artmamasına imkan veriyor.

Doğalgaz ihtiyacımızın güvenli olarak karşılanması konusunda önemli gelişmeler var.

Rusya’nın Türk Akımı adı verilen boru hattı yatırımı başladı. Karadeniz altından Türkiye’ye ulaşacak 2 boru hattı ile taşınacak gazın yarısını biz tüketeceğiz, yarısı Avrupa’ya gidecek.

Bugüne kadar Karadeniz altından geçen Mavi Akım boru hattı ile 17 milyar m3 gaz alıyorduk. Türk Akımı boru hattı da 17 milyar m3 gaz taşıyacak.

Rusların yakında Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatına başlamaları bekleniyor. 20 milyar dolarlık bu projede elektrik üretimi, inşaatın başlamasından 7 yıl sonra mümkün olabilecek.

Bekleyişimiz, enerji kaynaklarımızı artırmak, enerji faturamızı imkan ölçüsünde küçültmek.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018
Vizyon sahibi olmak 30 Temmuz 2018