21 °C

Altın Koza'da 750 bin lira ödül dağıtılacak

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 21'incisi gerçekleştirilecek festivaldeki film yarışmalarında 750 bin lira ödül dağıtılacak

Altın Koza'da 750 bin lira ödül dağıtılacak

ADANA  - Adını Çukurova'nın simgesi pamuktan alan ve bu yıl 21'incisi gerçekleştirilecek "Uluslararası Altın Koza Film Festivali"nde Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Öğrenci Filmleri ile Akdeniz Ülkeleri Kısa Film yarışmalarında 750 bin lira ödül dağıtılacak. 

Çukurova'nın ürünü pamuğu simgeleyen ve ilk kez 1969 yılında "Altın Koza Film Şenliği" adıyla Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde gerçekleştirilen "Altın Koza Film Festivali" bu yıl 21. kez sanatseverlerle buluşacak. 

Jüri önüne çıkacak filmler belirlendi

Festival kapsamında yapılacak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ile Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nda jüri önüne çıkacak filmler belirlenirken, yönetmeliklerde her üç yarışmanın para ödülleri de açıklandı. 

"En İyi Film"e 350 bin lira ödül

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda elemeyi geçerek jüri karşısına çıkacak 12 film arasından "En İyi Film" seçilecek eser, 350 bin lira ödülünün de sahibi olacak. 

Yılmaz Güney özel ödülüne 75 bin, Adana izleyici ödülüne 25 bin, en iyi yönetmen ödülüne de 50 bin lira verilecek yarışmada diğer ödüller şöyle: 

"En iyi senaryo ödülü 20 bin, en iyi kadın oyuncu ödülü 20 bin, en iyi erkek oyuncu ödülü 20 bin, en iyi müzik ödülü 15 bin, en iyi görüntü yönetmeni ödülü 15 bin, en iyi sanat yönetmeni, en iyi kurgu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülleri ise 10'ar bin lira." 

Ayrıca tüm ödül alanlara altın koza heykeli de sunulacak. 

750 bin lira ödül dağıtılacak 

Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nda da En İyi Belgesel, En İyi Canlandırma, En İyi Deneysel ve En İyi Kurmaca Film dallarında ödül alanlar Altın Koza heykeli ile 10'ar bin liranın sahibi olacak. 

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ise En İyi Belgesel, En İyi Canlandırma, En İyi Deneysel ve En İyi Kurmaca Film dallarında ödül alanlar, Altın Koza heykeli ve 7 bin 500'er lira kazanacak. Ayrıca, gösterim bedelleri olarak da filmlere 50 bin liralık ödül verilecek. 

Toplam 750 bin liranın dağıtılacağı festival 15-21 Eylül'de gerçekleştirilecek.