9 °C

BAFTA Ödülleri'nde adaylar belli oldu

Bu yıl 71.'si düzenlenecek BAFTA Ödülleri'nde adaylar belli oldu.

BAFTA Ödülleri'nde adaylar belli oldu

Bu yıl 71.'si düzenlenecek İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) Ödülleri'nde adaylar belli oldu.

Geçtiğimiz günlerde sahiplerini bulan 2018 Altın Küre Ödülleri'nde, 4 ana kategoride ödüle layık görülen Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BAFTA Ödülleri'nde 9 adaylığın sahibi olurken, The Shape of Water ise 12 adaylıkla en çok adaylık toplayan yapım oldu. Luca Guadagnino'nun yönetmen koltuğuna oturduğu Call Me By Your Name'in genç yıldızı Timothee Chalamet ise Yükselen Yıldız dalındaki adaylığı dikkat çekti.

71. BAFTA Ödülleri, 18 Şubat'ta Londra'daki Royal Albert Hall'da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

İşte 71. BAFTA Ödülleri adayları:

En İyi Film

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi İngiliz Filmi

Darkest Hour
The Death Of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Çıkış (İngiliz Yazar, Yönetmen ve Yapımcılar arasından)

The Ghoul Gareth Tunley
I An Not A Witch
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

En İyi Yabancı Dilde Film

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

En İyi Belgesel

City Of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

En İyi Animasyon Film

Coco
Loving Vincent
My Life As A Courgette

En İyi Yönetmen

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Guillermo del Toro – The Shape Of Water
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Senaryo

Get Out – Jordan Peele
I, Tonya – Steven Rogers
Lady Bird – Greta Gerwig
The Shape Of Water – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

En İyi Uyarlama Senaryo

Call Me By Your Name – James Ivory
The Death Of Stalin – Armandp Iannucci, Ian Martin, David Schneider
Film Stars Don’t Die In Liverpool – Matt Greenhalgh
Molly’s Game – Aaron Sarkin
Paddington 2 – Simon Farnaby, Paul King


En İyi Kadın Oyuncu

Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liferpool
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape Of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird


En İyi Erkek Oyuncu

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Allison Janney – I, Tonya
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – The Shape Of Water

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Christopher Plummer – All The Money In The World
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Müzik

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour, Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape Of Water – Alexandre Desplat

En İyi Görüntü Yönetmeni

Roger Deakins – Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel – Darkest Hour
Hayte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape Of Water
Ben Davis – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Kurgu

Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Mavchliss
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

En İyi Yapım Tasarımı

Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melcin, Shane Vieau

En İyi Kostüm Tasarımı

Bauty And The Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
I, Tonya – Jennifer Johnson
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape Of Water – Luise Sequeira

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
Darkest Hour – David Malianoswki, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul – Daniel Philips
Wonder – Naomi Baksted, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

En İyi Ses

Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049 – Ron Bartrett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker , Gary A. Rizzo, Mark Wingarten
The Shape Of Water – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitalle, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyve, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

En İyi Görsel Efekt

Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: The Last Jedi – Nominees tbc
War For The Planet Of The Apes – Nominees tbc

En İyi İngiliz Kısa Animasyon Filmi

Have Heart – Will Anderson
Mamoon – Ben Steer
Poles Apart – Paloma Baeza, Ser En Low

En İyi İngiliz Kısa Film

Aamir – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
Cowboy Dave – Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A Drowning Man – Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sorensen, Patrick Campbell
Work – Aneil Karia, Scott O/Donnell
Wren Boys – Harry Lightson, Sorcha Bason, John Fitzpatrick

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.