25 °C

Bir müze, bir bölgeyi nasıl değiştirir?

Avrupa Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “Avrupa Konseyi 2014 Yılın Müzesi Ödülü” - nün sahibi Baksı Müzesi, kuruluşunun 10. yılında “Uluslararası Müzecilik Workshop”una ev sahipliği yapıyor

Bir müze, bir bölgeyi nasıl değiştirir?

Avrupa Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “Avrupa Konseyi 2014 Yılın Müzesi Ödülü” - nün sahibi Baksı Müzesi, kuruluşunun 10. yılında “Uluslararası Müzecilik Workshop”una ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) ve Baksı Müzesi işbirliğiyle düzenlenen workshop, 23-26 Temmuz tarihleri arasında Baksı Müzesi’nde gerçekleştiriliyor. “Kalkınmanın İtici Gücü Olarak Bölgesel Müzeler” ana başlığıyla hazırlanan workshopa uluslararası alanda 20 üye katılırken, 50 dolayında yerli müze temsilcisi de bu özel etkinlikte yer alıyor. Ana fikri, “müzelerin bulundukları ortama sağladıkları sosyo-kültürel ve ekonomik katkılar” olan workshopta öne çıkan başlıklar "Bölgesel müzelerin yaşayan kültür ve bölgeyle kurabilecekleri bağlantılar”, “Somut ve somut olmayan kültürel değerler ve müze bağlamı”, “Bölgesel müzelerin yörelerindeki potansiyeli üretime yönlendirmede katkıları” ve “Bölgesel müzeler ve üretim/istihdam ilişkisi.” 

Ulaşım sponsorluğunu TÜRSAB’ın (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) üstlendiği etkinliğin kitabının İngilizce ve Türkçe olarak iki ayrı baskıyla yayımlanması planlanıyor. 

Son yıllarda dünya ölçeğinde ilgi uyandıran bölgesel müzeler, ekonominin yeni dinamiği olarak dikkat çekiyor. Kültür turizminin en önemli öznelerinden biri olan bölgesel müzeler, bulundukları ortama sosyo-kültürel katkılar sağlamanın yanı sıra üretim ve istihdama dayalı bir ekonomik değer yaratarak kalkınmada da rol oynuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap