Cannes'da perdeler açıldı

Festival, başrolünde Fransız oyuncu Catherine Deneuve'un yer aldığı Emmanuelle Bercot'un "La Tete Haute" filmiyle başladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bu yıl 68'incisi düzenlenecek Cannes Film Festivali başladı. 

Fransa'nın Cannes kentinde yapılan Cannes Film Festivali, bu yıl 27 yıl aradan sonra ilk kez kadın bir yönetmenin filmiyle perdelerini açtı. 

Festival, başrolünü Fransız oyuncu Catherine Deneuve'un oynadığı Emmanuelle Bercot'un "La Tete Haute" filminin gösterimiyle açıldı. 

Cannes 1987'de tarihinde ilk kez kadın yönetmen Diane Kurys'un Man in Love filmiyle açılmış ve o tarihten itibaren festivalin açılış film seçkisinde kadın yönetmenlerin filmlerine yer verilmemişti. 

Açılış törenine Fransa Kültür Bakanı Fleur Pellerin ve Adalet Bakanı Christiane Taubira da katıldı.  

Dünyanın önemli sinema etkinlikleri arasında yer alan Cannes Film Festivali, 24 Mayıs'ta düzenlenecek Altın Palmiye ödül töreni ile son bulacak. 

Toplamda 83 filmin yarışacağı festivalin jürisinde Fransız oyuncu Sophie Marceau, Kanadalı sinemacı Xavier Dolan, İngiliz oyuncu Sienna Miller, Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, İspanyol oyuncu Rossy de Palma, Malili şarkıcı Rokia Traore ile Amerikalı aktör Jake Gyllenhaal yer alıyor.  

Jüriye bu yıl ünlü yönetmen kardeşler Joel ve Ethan Coen başkanlık ediyor. 

Festivalde 2 Türk yönetmen var 

Altın Palmiye için ana temada 19 filmin yarışacağı Cannes da bu yıl 2 Türk yönetmen yer alıyor. Ziya Demirel kısa metraj dalında "Salı" ile Deniz Gamze Ergüven ise "Yönetmenlerin 15 Günü" adlı paralel seçkide Fransız yapımı "Mustang" isimli filmiyle festivalde ödül arayacak. 

Bu yıl Altın Palmiye'ye aday olan filmler ve yönetmenleri ise şöyle : 

"Sicario : Denis Villeneuve, The Sea of Trees : Gus Van Sant, Louder Than Bombs : Joachim Trier, Youth : Paolo Sorrentino, Saul Fia : Laszlo Nemes, Mia Madre : Nanni Moretti, Mon Roi : Maiwenn, The Lobster : Yorgos Lanthimos, Macbeth : Justin Kurzel, Umimachi Diary : Hirokazu Kore-Eda, Shan He Gu Ren : Jia Zhang-Ke, Nie Yinniang : Hou Hsiao Hsien, Carol : Todd Haynes, Il Racconto Dei Racconti : Matteo Garrone, Margurite et Julien : Valerie Donzelli, La Loi du Marche : Stephane Brize, Dheepan : Jacques Audiard." 

Croisette Bulvarı Türkiye afişleri ile donatıldı 

Cannes Film Festivali'yle özdeşleşen ve dünyanın gözde bulvarları arasında yer alan Croisette Bulvarı'nda ise bu yıl Türkiye tanıtım afişleri etkinliğin dikkat çeken unsurları arasında. Festivale gelenlerin gün boyu gelip geçtiği güzergaha yerleştiren Galata Kulesi, Kapadokya, Alanya Kalesi resimleri ile çeşitli Türkiye içerikli afiş ve reklamlar festival süresince gelenlerin dikkatine sunuldu.  

Geniş güvenlik önlemleri 

Paris'te ocak ayında yaşanan terör saldırıları ve Cannes kentinde bir lüks mağazaya yönelik soygunun ardından festivalde bu yıl güvenlik önlemleri arttırıldı.  

Festival boyunca, Charlie Hebdo ve devamındaki saldırılardan sonra hayata geçirilen ve ordu birliklerinin de iç güvenlik için kullanılmasını öngören Vigipirate planı Cannes'da da uygulanmaya başladı.  

Güvenlik güçleri, Cannes'da festival sarayına yakın bir bölgede ünlü mücevher mağazası Cartier'den salı günü 17 milyon avro tutarında değerli takının çalınmasının ardından, olası terör saldırısı dışında soygunculara karşı da tetikte. 

Her yıl dünyanın dört bir yanından ünlü sinema yıldızlarını ağırlayan ve bu yıldızları görmek için binlerce kişinin akın ettiği Cannes kentinde, mevcut izleme sisteminin kamera sayısı da arttırılırken festival alanında sivil polisler görevlendirildi.  

Festival boyunca nüfusu üç kat artarak 210 bine ulaşan Cannes, Fransız ve İtalyan mafyasının en etkin olduğu yerlerden Marsilya kentine de yakın bir mesafede bulunuyor.  

Festival dolayısıyla dünya sinemasının önemli yıldızları Cannes kentine akın ederken, festival sarayında kurulacak sinema pazarıyla binlerce film görücüye çıkacak.  

Bu konularda ilginizi çekebilir