10 °C

!f İstanbul sona erdi

İstanbul'dan 13 Şubat'ta yola çıkan ve 27 Şubat-2 Mart'ta Ankara ve İzmir'e uğrayan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, gelecek yıl Şubat ayında, İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleştirilecek

!f İstanbul sona erdi

İSTANBUL - İstanbul'dan 13 Şubat'ta yola çıkan ve 27 Şubat-2 Mart'ta Ankara ve İzmir'e uğrayan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 80 bin kişiye ulaştı.  

!f İstanbul'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, festival kapsamında, uzun ve kısa metrajlı 100'e yakın film gösterildi. Nymphomaniac/İtiraf ve The Wind Rises/Rüzgar Yükseliyor'un biletleri festivalin ön satışının ilk gününde tükendi. "Drinking Buddies/Akşamdan Kalanlar", "Dallas Buyers Club/ Sınırsızlar Kulübü", "The Double/Öteki", "The Grandmaster/Büyük Usta", "Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet", "Under the Skin/Derinin Altında" filmlerin biletleri de kısa sürede satıldı.  

Uluslararası yarışmalı bölüm Keş!f'te, ABD, Almanya, Fransa, Fas, Irak, İngiltere, İran, İsviçre, Nepal, Norveç, Sırbistan ve Türkiye'den toplam 9 film yarıştı. Ana jüri ve Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin ortak seçimi, "Fish & Cat/Balık ve Kedi" filmiyle İranlı yönetmen Shahram Mokri oldu. 

"Yılın en yaratıcı müdahalesi" "Anarşik Armoni" oldu

Festivalin bu yılki yeni yarışması "Aşk & Başka Bi'Dünya"da ise ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Irak, İngiltere, İsviçre, Mısır, Rusya, Şili ve Türkiye'den toplam 7 film yarıştı. Jüri, "yılın en yaratıcı müdahalesi" olarak Türkiye'den Koray Kaya'nın filmi "Anarşik Armoni"yi seçti. 

"En iyi kısa" ödülü "Küçük Kara Balıklar"a 

"Türkiye'den Kısalar" bölümü kapsamında verilen "İzleyici Ödülleri"nde, "en iyi kısa" Azra Deniz Okyay'ın yönettiği "Küçük Kara Balıklar"a verilirken, Can Evrenol'un "Baskın"ı ikinciliği, Onur Yağız'ın "Patika / Patika (The Country Road)" adlı kısa filmi üçüncülüğü aldı.  

Dünyada "ilk" kez !f İstanbul tarafından gerçekleştirilen "alternatif dağıtım ve paylaşım" projesi "!f ²" 5'inci kez ve İş Bankası Maximum Kart ve İş'te Üniversiteli partnerliğinde ve online sinema sitesi MUBI ortaklığında yapıldı. 21-22-23 Şubat'ta İstanbul'da gösterilen 5 film, 30 şehir ve 36 farklı noktada, 15 bin kişiye aynı anda ulaştı. İstanbul'daki festival salonlarını Türkiye'nin 26 şehrinin yanı sıra Lefkoşa, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah'a taşıyan "!f ²'"de, "Tek Başına Dans", "Gabrielle", "Bad Hair/Kıvırcık Saç" ve "Everyday Rebellion/Her Gün İsyan" filmlerinin gösterimlerine katılan yönetmenler, 36 farklı noktadan gelen seyirci sorularını yanıtladı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.