Noel Baba Müzesi'nin ziyaretçi sayıs arttı

Antalya'nın Demre İlçesinde bulunan Noel Baba Müzesi'ne ocak ayında gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 89,7 arttı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANTALYA - Antalya'nın Demre İlçesinde bulunan Noel Baba Müzesi'ne Ocak ayında gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 89,7 arttı. 

Hıristiyanlar tarafından kutsal sayılan, adına ayin ve kutlama törenleri düzenlenen Aziz Nicholaos'ın (Noel Baba) yaşadığı şehir olarak kabul edilen Derme ilçesi, özellikle tatillerini Türkiye'de geçiren yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.  

Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden yaptığı derlemeye göre, Demre'de bulunan Noel Baba Müzesi'ni geçen ay 9 bin 483 kişi ziyaret etti, bu ziyaretlerden 19 bin 20 lira gelir elde edildi. Müzeyi 2013 Ocak ayında 4 bin 998 kişinin ziyaret etmiş ve 10 bin 650 lira gelir sağlanmıştı. Müzeyi, 2013 yılında toplam 532 bin 269 kişi ziyaret etmiş ve yıllık gelir de 733 bin 315 lira olmuştu. 

Noel Baba kimdir? 

Tüm dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolaus, MS 300'lerde Akdeniz kıyılarında önemli bir Likya kenti olan Patara'da (Demre) yaşadı. Zengin bir buğday tüccarının oğlu olan Nikolaus, babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı oldu. Nikolaus, servetini yoksullara yardım için harcadı. 

Aziz Nicholaos öldüğünde Demre'de kilise yapıldı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir