14 °C

‘Sivas’a Jüri Özel Ödülü

İtalya’da bu yıl 71’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nde Türk yönetmen Kaan Müjdeci’nin "Sivas" filmi, jüri özel ödülünü aldı

‘Sivas’a Jüri Özel Ödülü

ROMA - İtalya’da bu yıl 71’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nde Türk yönetmen Kaan Müjdeci’nin "Sivas" filmi, jüri özel ödülünü aldı.

Venedik’in Lido Yarımadası'nda 27 Ağustos’ta başlayan dünyanın en eski sinema festivali, ödül töreniyle sona erdi.

Başkanlığını Alexandre Desplat’ın yaptığı 71. Venedik Film Festivali jürisi, yönetmen Kaan Müjdeci’nin Aslan adlı 11 yaşındaki çocukla Sivas isimli Kangal köpeğinin bozkırda geçen dostluk hikayesini anlattığı “Sivas” filmini jüri özel ödülüne layık gördü.

İlk uzun metrajlı filmi "Sivas" ile Venedik Film Festivali’nde ödül kazanan Müjdeci, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Bizim oyuncularımızdan Şahin’in babası vefat etti. Ozan Çelik’in babasına armağan ediyorum. Ayrıca değerli jüriye çok teşekkür ediyorum. Beni destekleyen Angela ve Alberto’ya ve film ekibime teşekkür ediyorum" dedi.

Bu arada, filmin 11 yaşındaki başrol oyuncusu Doğan İzci, festivali takip eden uluslararası sinema yazarlarının belirlediği "Premio Bisato D’oro"da  en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.

Altın Aslan ödülü

Venedik Film Festivali’nde en iyi filme verilen "Altın Aslan" ödülünün sahibi de belli oldu.

Başkanlığını Alexandre Desplat’ın başkanlığını yaptığı 71. Venedik Film Festivali Jürisi, festivalin büyük ödülü olan "Altın Aslan"a, İsveçli yönetmen Roy Andersson’un komedi-dram türündeki "A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence" isimli filmini layık gördü.

Ödülünü Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta’nın elinden alan İsveçli yönetmen Andersson, sinema kariyerinde İtalyan filmlerinden etkilendiğini belirterek "Venedik Film Festivali’nde bu ödülü almak benim için büyük bir onur" dedi. 

Çelik, film ekibini tebrik etti

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Venedik Film Festivali'nde jüri özel ödülü alan "Sivas" filminin ekibini tebrik etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cannes'ın ardından uluslararası bir başarının da Venedik Film Festivali'nde geldiği belirtildi. İtalya'da bu yıl 71'incisi düzenlenen Venedik Film Festivali'nde Türk yönetmen Kaan Müjdeci'nin "Sivas" filminin, jüri özel ödülünü aldığı ifade edilerek filmin çocuk başrol oyuncusu Doğan İzci'nin de festivali takip eden uluslararası sinema yazarlarının belirlediği "Premio Bisato D’oro"da en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldüğü hatırlatıldı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in ödül alan ekibi Twitter'dan attığı şu mesajlarla tebrik etti:

"Sinemamızın 100. yılında Türk sineması büyük başarılara imza atıyor. Cannes'ın ardından bir uluslararası ödül de Venedik'ten geldi. Bakanlığımızın desteklediği genç yönetmenlerden Kaan Müjdeci, Sivas filmi ile 71. Venedik Film Festivali'nde jüri özel ödülünü aldı. İlk uzun metrajlı filmi ile ödül alan Kaan Müjdeci ve ekibini yürekten tebrik ediyor, bu başarının tüm gençlere örnek olmasını diliyorum. Ayrıca İtalya basınından en iyi erkek oyuncu ödülünü alan 11 yaşındaki Doğan İzci'yi de kutluyorum. Sinemamız emin ellere, gençlere emanet."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap