6 °C

Tahsin Yücel hayatını kaybetti

Öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen Tahsin Yücel, vefat etti. Yücel, Şişli Camisi'nde yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Tahsin Yücel hayatını kaybetti

Öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen Tahsin Yücel, vefat etti.

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren 83 yaşındaki Yücel, yarın Şişli Cami'sinde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Tahsin Yücel kimdir?

Kahramanmaraş'ta 1933'te doğan Tahsin Yücel, 1945'te İstanbul'a gelerek, Galatasaray Lisesi'nde, ardından İÜEF Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okudu. Yücel, 1969'da doktor, 1972'de doçent, 1978'de profesör unvanlarını aldı.

Çalışmalarına öykücülükle başlayan ünlü edebiyatçı, kullandığı yalın dil, modern sözcükler, Anadolu insanına yaklaşımındaki tutarlılık ve anlatımındaki ustalıkla dikkati çekti.

Yurtiçi ve yurtdışında ses getiren yazınsal incelemelerinin yanı sıra, öykülerinden bazıları, İsveççe ve Fransızca'ya çevrildi.

Yücel yazdığı eserlerle, Sait Faik Hikaye Armağanı, TDK Öykü Ödülü, Azra Erhat "Çeviri Üstün Hizmet Ödülü", Orhan Kemal Roman Armağanı, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülü, Yunus Nadi Roman Ödülü, Ömer Asım Aksoy Ödülü, Balkanika ödülünün yanı sıra Fransız Hükümeti Palmes Academiques nişanı Commandeur derecesi ile ödüllendirildi.

Ünlü edebiyatçının, "Uçan Daireler", "Haney Yaşamalı", "Düşlerin Ölümü", "Yaşadıktan Sonra", "Komşular" ve "Golyan Devrimi" gibi öykülerinin dışında "Mutfak Çıkmazı", "Peygamberin Son Beş Günü", "Bıyık Söylencesi", "Yalan", "Kumru ile Kumru", ve "Gökdelen" isimli romanları yayımlandı.

Masal, anlatı, deneme, inceleme, derleme türünde eserleri de bulunan Yücel çok sayıda önemli eserin de çevirisini yaptı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.