11 °C

Tarihi kilise, sanat merkezi oldu

Kadıköy Yeldeğirmeni'nde 1895'te manastır okul ve kilise olarak inşa edilen tarihi Notre Dame du Rosaire Kilisesi, "Yeldeğirmeni Sanat" adıyla hizmete açıldı.

Tarihi kilise, sanat merkezi oldu

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği mesajın da okunduğu açılışta konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ilçede belediye tarafından satın alınarak kültür ve sanat merkezine dönüştürülen tarihi binalarla ilgili bilgi verdi.

Öztürk, "Burası bittikten sonra sizinle beraber ilk kez son halini görüyorum. Kadıköy Belediyesi, uzun süredir kent içerisindeki tarihi binaları satın almaya başladı. Burası bir rahip üzerine kayıtlıydı. Yine ciddi bir bedel ödenerek alındı. Yepyeni projeyle, kültür ve sanata hizmet verecek mekan olarak hizmete sunuldu. Umuyorum benden sonra gelecek arkadaşlar bu projeleri ve binaları tamamlayacaklar" diye konuştu.

Bu binanın da Yeldeğirmeni'nin kültür ve sanatına önemli katkı vereceğini vurgulayan Öztürk, "Kadıköy'ün neresine bir kültür-sanat merkezi yapsanız, bölge halkı ondan inanılmaz faydalanıyor. Kadıköy'deki her mahalleye bir kültür merkezi yapsak, inanın ki yetmeyecektir. Bu da onların nişanesi olacak tarihi bir bina. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum" ifadelerini kullandı. 

Öztürk, Yeldeğirmeni Sanat'ın açılışını, etkinliğe katılan sanatçılar ve Kadıköylülerle birlikte yaptı.

Etkinlikte sahneye çıkan Ayangil Acapella Korosu, Yunus Emre'nin şiirlerini piyano eşliğinde seslendirdi. 

119 yıllık tarihi bina

Uzun süredir atıl durumda olan 119 yıllık tarihi bina, Kadıköy Belediyesi'nce restore edilip, yeni sanat mekanı olarak hazırlandı.

19. yüzyıl Tanzimat dönemi tarihsel mimarlık anıtı olan eski Fransız kilise binası, yeni adıyla Yeldeğirmeni Sanat'ta çeşitli sanat etkinlikleri ve aktiviteler düzenlenecek.

 Tarihi Fransız kilise binası, 2011'deki Tarihi Kentler Birliği Yarışması'nda ödüle layık bulunmuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.