11 °C

AtlasGlobal ‘düşük maliyet’ algısına karşı

AtlasGlobal markasıyla yola devam kararı alan AtlasJet ‘düşük maliyetli havayolu’ algısını kırmak için ve küresel hedefleri doğrultusunda kurumsal kimliğini yenileme kararı aldı

AtlasGlobal ‘düşük maliyet’ algısına karşı

yuzbasioglu-001.png

Markaların yeniden yapılandırılmaları çoğu zaman oldukça sancılı olur… Hele de tüketici odaklı markalar için iyi hesaplanması gereken bir süreçtir. Kimi zaman amaç tüketicinin zihnindeki hatalı bir algıyı toparlamak, kimi zaman ise yeni yönetim/ürün/stratejiye dikkat çekmektir. 

Her koşulda ince elenip sık dokunulması gereken bir uygulamadır. Sivil havacılık aktörlerinden Atlas Jet de geçtiğimiz aylarda kurumsal kimliğini yenileme kararı aldı. Özellikle yurt dışında ‘jet’ kelimesinin algısının ‘Düşük maliyetli havayolu’ olmasından duyulan rahatsızlık bu adımı gerekli kılmış. ‘Bu semtin çocuğu değilim’ diyerek ayrışmaya karar veren marka, öncelikle AtlasJet ismini bırakarak, AtlasGlobal’e dönüştü… Ardından markanın yeni reklam filmi yayına girdi… 

Reklamdaki sarışın-mavi gözlü oyuncu enflasyonu ‘Film İsveç hedef kitlesi için mi çekildi?’ esprileriyle karşılansa da markanın küresel arenadaki hedeflerinin altını çiziyor. AtlasGlobal Havayolları Kurumsal İletişim Direktörü Nora Alıcı ve WBRİstanbul Başkanı Ertan Özyiğit ile bu sancılı süreci konuştuk, hem marka hem de ajans gözünden bir markanın yeniden yaratılma hikâyesini dinledik… 

AtlasJet marka ismini AtlasGlobal olarak değiştirme kararınızın arka planından bahseder misiniz? 

2001 yılında kurulan Atlasjet, Türk sivil havacılığında yaşanan değişim ile 2004 yılında, dünya standartlarında kaliteli ve konforlu hizmet sunma felsefesiyle tarifeli uçuşlara başladı. Ancak özel havayolu denildiğinde tüketicilerin zihnine bir düşük maliyet( low cost) algısı yerleştiğini görüyoruz. Özellikle yurtdışında isminde “jet” geçen firmaların low cost hizmet vermesi nedeniyle böyle bir algı oluşmuş. Biz low cost değil, daha uygun ücretlerle “full hizmet” sunan bir havayoluyuz. Türkiye’de uçuşlarında Türk misafirperverliğine uygun olarak EkonomiPlus ve gerçek anlamda Business Class hizmeti sunan tek özel havayoluyuz. Hem yolcularımıza sunduğumuz hizmetin kalitesini daha doğru bir şekilde ifade edebilmek hem de geleceğe yönelik “Global” projemizin ilk adımlarını atarak daha doğru bir marka konumlandırması sağlamak amacıyla,” AtlasGlobal” adıyla bir kurumsal yenilenme sürecine girdik. Bizim için bu süreç sadece bir isim değişikliğinden ibaret değil, kurumsal kimliğimizde yaşadığımız büyük bir dönüşümün ve geleceğe yönelik planlarımızın sadece bir parçası. 

Kurumsal kimlik yenilemesi çalışmaları kapsamında ne tür hazırlıklar yapıldı, neler değişti? 

Tüketicilerin yıllardır tanıdığı ve tercih ettiği bir marka olarak bu derece büyük çaplı bir kurumsal kimlik değişikliği gerçekleştirmek son derece kapsamlı bir çalışma gerektirdi. Markamınızın kurumsal kimliğinde A’dan Z’ye değişime gittik. AtlasGlobal markası ile paralel olarak, web sitesi adresimiz www.atlasglb.com olarak yenilendi, uçaklarımızda aylık olarak yayınlanan dergimiz de yeni ismi “Glober” ile yayın hayatına devam ediyor. Bu değişime 2014 yılının son çeyreğinde yaptığımız hazırlıklar ile başladık ve tüketicilerimiz ile temas noktalarımız olan havalimanı bilet satış ofislerimizden uçaklarımızın üzerindeki branding’in yenilenmesine kadar daha pek çok noktada devam ediyoruz. 

Bu yeniliği anlattığınız reklam filmi de büyük yankı uyandırdı. Filmin hikayesini nasıl, neler düşünerek hazırladınız? 

Reklam filmimizde “Global” projemize paralel olarak yurtdışında çok çeşitli ülkelerden oyuncular görev adı ve geleceğe yönelik büyüme hedefl erimizin iletişimini yaptık. 

Özellikle hangi mesajların verilmesine dikkat ettiniz? 

Reklam filminde, uçu şlarımızda sunduğumuz EkonomiPlus ve gercek Business Class hizmetini vurgulayarak, yolcularımıza yaşattığımız kaliteli ve konforlu seyahat tecrübesine dikkat çektik. AtlasGlobal olarak bizim bütün operasyonumuzun odak noktasında “müşteri memnuniyeti” bulunuyor, iletişimimizde de bunun altını çizdik. Tüm uçaklarımızda bize özel tasarımla hazırlanan deri kaplı geniş aralıklı koltuklarda seyahat imkanı, ücretsiz koltuk seçimi, ücretsiz zengin çeşitli yiyecek ve içecek ikramı ve Londra, Kuveyt gibi 3 saat ve üzeri uçuşlarda “Uçan Şef” hizmeti sunuyoruz. 

Filmle ilgili tepkiler nasıl; ilgi yoğun mu? Gelen eleştiri bulunuyor mu? 

“Hayallerin üstünde bir dünya” sloganıyla yola çıkan reklam kampanyamız, özellikle de televizyon filmi büyük ilgi gördü. Sosyal medyada sadece ilk birkaç haftada 500 binin üzerinde kişi tarafından seyredilen film hakkında çok olumlu yorumlar aldık, bu da bize doğru yolda olduğumuzu göstererek son derece mutlu ediyor. 

Bu çalışmaların devamı gelecek mi; bir sonraki adımda neler planlanıyor? Yeni bir reklam filmi planlarınız arasında var mı?

Tabi ki, yeni iletişim planlarımız hazır bile. AtlasGlobal markası ile yaşadığımız bu değişim uzun soluklu ve devamlılığı olan bir süreç. Yurtdışında yeni açılacak uçuş noktalarımız ve filomuz ile ilgili büyüme planlarımız kapsamında çok yakında farklı projeleri hayata geçirecek ve yeni reklam kampanyalarımız ile tüketiciye dokunmaya devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz bu değişim sürecinde yeni projelerimizi önümüzdeki günlerde sizlere duyuracağız. 

Sosyal medyada yeni kurumsal kimliğinizle ilgili ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz/yürütmeyi planlıyorsunuz? 

Yeni kurumsal kimliğimizin lansmanı kapsamında tüm sosyal medya hesaplarımızda oldukça geniş bir şekilde tanıtımlarımız yeraldı. Bu seneki Sevgililer Günü de zamanlama olarak kurumsal kimliğimizdeki bu geçiş sürecine denk geldiği için bizim için ayrıca önem kazandı. Bu kapsamda Instagram hesabımızda bir yarışma düzenledik ve bu yarışmayı AtlasGlobal lansman filmimize entegre ederek duyurduk. Yayını sadece birkaç gün süren yarışmaya bu kadar kısa sürede binlerce başvuru gelmesi bizi çok mutlu etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap