11 °C

Yeryüzü Doktorları'ndan Gazze'de bir ilk

Yeryüzü Doktorları, Filistin Sağlık Bakanlığı ve Şifa Hastanesi işbirliğiyle Gazze’de ilk kez bir uluslararası kongrenin düzenlenmesine öncülük yaptı.

Yeryüzü Doktorları'ndan Gazze'de bir ilk

2001 yılından bu yana Filistin’de sağlık yardımları ve acil durum alanında projeler yürüten Yeryüzü Doktorları, bir ilki gerçekleştirerek Gazze’de uluslararası katılımla 1. Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi’ni düzenledi.

Gazze’de 26-28 Mart tarihlerinde düzenlenen ve başta Türkiye olmak üzere ABD, İngiltere, Norveç, İtalya, Fransa Almanya Filistin'in Batı Şeria ve Gazze bölgelerinden 650 hekimin katıldığı, 116 tebliğin sunulduğu kongrenin açılışını Filistin Başbakanı Dr. Rami Elhamidlillah ve Sağlık Bakanı Dr. Cevad Awad yaptı. Kongrenin başkanlığını Yeryüzü Doktorlarından Prof. Dr. Orhan Alimoğlu yürüttü.

Kongre Başkanı Prof. Dr Orhan Alimoğlu da kongrenin sonunda yaptığı konuşmada, kongrede yapılan sunumlar ile sunumlar travma hastalarının ve cerrahi komplikasyonlarının yönetimi konularında önemli tartışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.  Başarılı ve eğitici bir kongre geçirdiklerini belirten Alimoğlu, “Türkiye’de bu tür konferanslar gerçekleştirildiğinde, toplantıya kayıt yaptıranların sayısı ile katılım sağlayanların sayısı arasında büyük uçurumlar olmaktadır. Ancak, 1. Filistin-Türkiye Cerrahi Kongremiz boyunca, akşamın geç saatlerine kadar toplantı salonunun dolu olması bizleri derin bir şekilde etkilemiştir. Bu durum, değerli konferans katılımcılarının bilime, gelişmeye ne kadar açık olduğunu göstermektedir. Yüksek sayıda ve iştiyaklı bir katılımcı kitlesi olan bu toplantı, bu tür konferansların yeniden tertip edilmesi gibi bir görevi bizim omuzlarımıza yüklemiştir.” dedi.

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı telekonferansla katıldı

Kudüs’ten telekonferans yöntemiyle kongreye katılan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık da, Yeryüzü Doktorlarının 2001 yılından bu yana Filistin halkının yanında olduğunu belirterek,  Gazze’ye verdikleri önemi dile getirdi. Yeryüzü Doktorları’nın sadece kriz zamanlarında değil her zaman Filistin halkının yanında olduğunu belirten Kınık, normalleşmenin sağlanabilmesi için ve özellikle sağlık alanında kendine yeten bir Filistin için hareket ettiklerini belirterek, “Bugüne kadar yaptığımız gibi bugünden sonra da sağlık alanında Batı Şeria ve Gazze'ye her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Batı Şeria ve Gazzeli cerrahlar uzun süre sonra ilk kez bir araya geldi

Kongreye Türkiye’den Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen, Prof. Dr. Harun Cansız,  YYD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz, Süleyman Gündüz ve Dr. Murat Özsaraç katıldı. Cerrahi alanındaki yeni teknikler ve savaş cerrahisi üzerinde tebliğlerin sunulduğu kongre, Batı Şeria ve Gazzeli cerrahların uzun bir aradan sonra ilk defa bir araya gelmesine de vesile oldu.

Gazze'deki cerrahlara destek istedi

Kongrenin sonunda yayınlanan bildiride, uluslararası camiaya sağlık hakkına ulaşmanın su ve elektrik gibi yaşamsal olduğu belirtilerek, Gazze’deki sağlık projelerinin sürdürülebilir olması gerektiği ifade edildi. Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması ve hekimlerin ülke dışındaki mesleki eğitim ve kongrelere katılımının sağlanmasının gerektiği de vurgulandı. Gazze’de cerrahi alanındaki uzmanlık ve araştırma programlarının zorunlu hale getirilmesi, desteklenmesi ve cerrahların araştırma konusunda teşvik edilmesinin önemine de işaret edildi. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.